Moody's: Zmiany w OFE poprawią sytuację finansów publicznych tylko w krótkim okresie
Zmiany w polskim systemie emerytalnym co prawda poprawią finanse publiczne w krótkim okresie, ale podniosą płatności zawiązane z wypłatą emerytur oraz obniżą płynność na rynku kapitałowym - napisali w komentarzu analitycy Moody's Investor Service.
Ich zdaniem propozycja rządu ws. OFE nie wpływa istotnie na zmianę oceny wiarygodności Polski. Analitycy Moody's oczekują, że proponowane zmiany w OFE wprowadzone będą w połowie 2014 roku, biorąc pod uwagę proces legislacyjny.
"Zakładając jednak, że zostaną przyjęte przed końcem roku zaczną wpływać na finanse w 2013 roku, nawet jeśli przeniesienie obligacji zajmie dłużej niż jeden rok. To obniży dług general government poniżej 50 proc. PKB na koniec tego roku i - pomimo naszej prognozy mówiącej o deficycie sektora finansów publicznych na poziomie 4,4 proc. PKB - bilans fiskalny zmieni się w nadwyżkę wynoszącą około 3 proc. PKB na ten rok" - napisali analitycy w komunikacie.
Premier Donald Tusk poinformował w środę, że rząd proponuje przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS oraz dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.
Zdaniem analityków Moody's rządowy rynek długu odczuje w sposób marginalny zmniejszenie podaży i popytu. "Wpływ na popyt może być ograniczony biorąc pod uwagę to, że udział nierezydentów w rządowy rynku długu zwiększa się stopniowo od ostatniego roku i prawdopodobnie utrzyma się na zwiększonym poziomie" - napisali.
Ich zdaniem propozycja zmian w systemie emerytalnym nie zmienia istotnie oceny dotyczącej wiarygodności polskiego długu. "Po namyśle propozycja nie zmienia istotnie naszego poglądu dotyczący wiarygodności polskiego długu. Faktycznie obniżenie składki o OFE implikuje odwrócenie reformy 1998, która rozwijała i pogłębiała rynek finansowy w kraju. Zmiana także niesie ryzyko zmniejszania zaufania inwestorów, ponieważ może doprowadzić do nieprzychylnej oceny dotyczącej traktowania poważnie długoterminowych
inwestycji. Ponadto przyszłe reformy mogą wymuszać zapewnienia trwałości systemu emerytalnego" - napisali w komentarzu.
"Niemniej jednak finansowy wpływ będzie najprawdopodobniej pozytywny, bo redukuje dług, dając więcej przestrzeni do przestrzegania reguł finansowych i tych dotyczących długu. Potencjalnie wzrost przychodów pracujących, którzy powrócą do ZUS będzie także bardzo pomocny w wysiłkach konsolidujących finanse oraz pozwoli rządowi dokonywać większych manewrów, żeby wspierać rodzące się ożywienie gospodarcze" - dodali w komentarzu.
(PAP)
kba/ asa/ pad/