Informacje

Źródło: http://www.gpw.pl
Źródło: http://www.gpw.pl

GPW liczy, że zmiany w OFE wzmocnią ich rolę na rynku kapitałowym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 października 2013, 14:12

  • 1
  • Powiększ tekst

Proponowane zmiany w ustawie o OFE powinny wzmocnić pozytywną rolę funduszy emerytalnych na rynku kapitałowym, eliminując rozwiązania utrudniające efektywne zarządzanie - uważa GPW. W swojej opinii przesłała ona szereg własnych propozycji.

Przed sporządzeniem opinii dotyczącej propozycji zmian w projekcie ustawy o OFE zarząd GPW konsultował swoje stanowisko z przedstawicielami środowiska rynku kapitałowego, w tym m.in. z PTE, TFI, domami maklerskimi i Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych. Swoje opinie w tej sprawie przedstawiły giełdzie też m.in.: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Związek Maklerów i Doradców oraz Izba Domów Maklerskich.

W opinii GPW, celem reformy OFE powinno być stworzenie efektywnego systemu zabezpieczenia emerytalnego z zachowaniem długoterminowego bezpieczeństwa finansów publicznych państwa i stymulującego rozwój gospodarczy w oparciu o mechanizmy rynkowe. Jednym z podstawowych stymulatorów powinien być efektywny rynek kapitałowy zapewniający dywersyfikację źródeł finansowania rozwoju przedsiębiorstw i infrastruktury społeczno-gospodarczej.

GPW przekazała projektodawcom zmiany ustawy szereg propozycji i uwag.

Jednym z rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustawy jest ustalenie, że OFE będą musiały inwestować co najmniej 75 proc. aktywów w akcje. GPW proponuje, aby kategorię lokat w ramach tego limitu rozszerzyć o listy zastawne i ewentualnie o obligacje korporacyjne. W obu przypadkach z zastrzeżeniem, że są one notowane na krajowym rynku regulowanym lub będące przedmiotem oferty publicznej.

GPW postuluje precyzyjne określenie w treści ustawy zasad pożyczania papierów wartościowych przez OFE. OFE powinny też mieć możliwość inwestowania w ETFy (fundusze inwestycyjne, których celem jest wierne odzwierciedlanie konkretnego indeksu) oraz certyfikaty strukturyzowane notowane na rynku regulowanym.

Giełda zwraca uwagę, że zapisy w projekcie ustawy mogą doprowadzić do zakazu inwestowania przez OFE na rynku NewConnect. Propozycje GPW zmierzają w kierunku usunięcia tej niejasności.

Propozycje giełdy dotyczą też podniesienia limitu łącznej wartości aktywów funduszu zaangażowanych w papierach wartościowych emitenta z 5 proc. do 10 proc.

Z projektu ustawy wynika, że od 1 lipca 2014 roku zniesiony zostanie obecnie obowiązujący benchmark, czyli wzorcowy portfel, który stanowi punkt odniesienia do dokonywania ocen wyników zarządzania aktywami funduszu.

Obecny benchmark opiera się na średniej ważonej stopie zwrotu. Projekt zakłada utworzenie nowego benchmarku - rynkowego, obowiązującego od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2016 roku. Ma mieć znaczenie wyłącznie informacyjne i po 30 czerwca 2016 r. ma być zniesiony.

GPW proponuje utrzymanie benchmarku także po 30 czerwca 2016 roku, zmianę jego konstrukcji poprzez zmniejszenie udziału indeksu WIG do 70-80 proc., wprowadzenie systemu motywującego do osiągania lepszych stóp zwrotu - wyniki lepsze od benchmarku, mierzone w okresach 3-letnich, powinny być premiowane dodatkowym wynagrodzeniem dla zarządzającego tymi aktywami PTE.

Propozycje GPW zmierzają też w kierunku odstąpienia od zakazu reklamy OFE, a przynajmniej wskazania w ustawie rozumienia tego pojęcia i wprowadzenie wyłączeń spod tego przepisu obowiązków informacyjnych, w szczególności dotyczących oferty oraz wyników inwestycyjnych OFE.

GPW postuluje wprowadzenie 6-miesięcznego vacatio legis, ze względu na konieczność wydania niezbędnych rozporządzeń i potrzebę kompleksowych zmian modelu działalności OFE, a także wprowadzenie dobrowolności przystąpienia do mechanizmu tzw. suwaka w pierwszych 5 latach z 10-letniego okresu przed emeryturą. Po osiągnięciu wieku o 5 lat niższego od wieku emerytalnego mechanizm suwaka byłby obowiązkowy. W opinii giełdy okres 5 lat wydaje się wystarczający, aby uniknąć ryzyka "złej daty", gdyż współczesne cykle koniunkturalne trwają ok. 5 lat.

Propozycje GPW obejmują też pewne rozwiązania rozszerzające i ułatwiające inwestowanie w Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Opinia GPW dotycząca zmiany ustawy o OFE dostępna jest na stronie www.gpw.pl.

 

(PAP), on

Powiązane tematy

Komentarze