Niemcy ogłoszą w środę, czy EMS jest zgodny z ich konstytucją
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny poinformował we wtorek, że ogłosi zgodnie z planem w środę orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS). Polityk CSU Peter Gauweiler domagał się wstrzymania decyzji.
Gauweiler, zasiadający z ramienia bawarskiej CSU w Bundestagu, zaskarżył w niedzielę niedawną decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczącą skupowania obligacji krajów eurolandu, domagając się przełożenia zapowiedzianego na środę orzeczenia w sprawie EMS do czasu wycofania się przez EBC z nielegalnej jego zdaniem działalności.
Jak twierdzi Gauweiler, decyzja EBC stworzyła całkowicie nową sytuację w kwestii oceny zgodności EMS z niemiecką konstytucją. Dlatego Trybunał w Karlsruhe powinien jego zdaniem przed wydaniem orzeczenia w sprawie funduszu ratowania euro rozpatrzyć jego wniosek.
Trybunał w Karlsruhe poinformował w środę, że wniosek Gauweilera nie został jeszcze rozpatrzony, jednak inicjatywa posła nie wpłynie na zmianę zapowiedzianego wcześniej terminu ogłoszenia wyroku w sprawie EMS i paktu fiskalnego - podała agencja dpa.
Prezes EBC Mario Draghi zapowiedział w czwartek, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty euro jego bank będzie bez ograniczeń skupował obligacje krótkoterminowe zadłużonych krajów eurolandu.
W pozwie do Trybunału Gauweiler napisał, że decyzja EBC stwarza "nieobliczalne ryzyko" dla niemieckiego budżetu, naruszając także funkcje kontrolne niemieckiego parlamentu. Zapowiadając skup obligacji, bank przekroczył ponadto swoje uprawnienia - twierdzi Gauweiler w uzasadnieniu wniosku.
Gauweiler jest także autorem złożonego dwa miesiące temu pozwu przeciwko EMS.
Trybunał Konstytucyjny ma w środę zdecydować, czy prezydent RFN Joachim Gauck może podpisać zaskarżone ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego UE i funduszu ratunkowego EMS, zanim sędziowie rozpatrzą skargi merytorycznie, co może potrwać wiele miesięcy.
Pozwy przeciwko uchwalonej przez Bundestag pod koniec czerwca ustawie złożyły, oprócz Gauweilera, między innymi stowarzyszenie "Więcej demokracji" i klub parlamentarny opozycyjnej partii Lewica.
Zarówno przyjęty z inicjatywy Niemiec pakt fiskalny UE o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej, jak i fundusz EMS na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro to ważne elementy strategii walki z kryzysem zadłużenia w państwach unii walutowej. Jednak ich przeciwnicy, którzy zaskarżyli traktaty do Trybunału, twierdzą, że pozbawiają one niemiecki parlament suwerennych kompetencji w kwestiach budżetu i oznaczają obciążenie Niemiec odpowiedzialnością za rozwiązywanie finansowych problemów innych państw.
PAP