Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ukraina zagwarantuje przepływ rosyjskiego gazu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 października 2013, 16:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Ukraina gwarantuje tranzyt rosyjskiego gazu do krajów unijnych w pełnym wymiarze - podała rosyjska agencja informacyjna ITAR-TASS.

W wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Inter, ukraiński wicepremier Jurij Bojko powiedział, że "tranzyt jest pewny, realizowany według zamówień, które pochodzą zarówno od Gazpromu, jak i krajów europejskich". Zaznaczył też, że gwarancje tranzytu są przestrzegane w całości, mimo że Ukrainie i Rosji nie udaje się dojść do porozumienia w kwestii zmiany kontraktu na zakup paliwa.

"Prowadzimy spory i dyskusje w sprawie tego kontraktu od 2009 roku, nie zakłócając ogólnego tranzytu rosyjskiego gazu do Europy. Nie dopuszczamy do jakichkolwiek sytuacji, które mogły by utrudnić życie Europejczykom. Jednocześnie ostro dyskutujemy z rosyjskimi kolegami" - podkreślił ukraiński wicepremier.

Jurij Bojko dodał też, że za dwa tygodnie do ukraińskich podziemnych magazynów zostanie wpompowana odpowiednia wielkość gazu w celu zabezpieczenia sezonu grzewczego w kraju i tranzytu z Rosji do krajów unijnych. "Obejdzie bez kataklizmów" - zapewnił Bojko.

(PAP)

iri/ drag/

Powiązane tematy

Komentarze