USA nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej
USA nałożyły w czwartek sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) i jej szefa. Zagraniczne firmy będą mogły jednak kontynuować pracę w irańskich elektrowniach, jak poinformował specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook.
AEOI odegrała znaczną rolę w naruszeniu przez Iran kluczowych zobowiązań (programu - PAP) jądrowego. Przekroczyła limity swoich zapasów uranu i poziomów wzbogacania. Szef AEOI osobiście zainaugurował instalację nowych zaawansowanych wirówek, aby zwiększyć zdolność wzbogacania uranu - powiedział Hook.
Sankcje zamrażają wszystkie aktywa, które szef AEOI, Ali Akbar Salehi, posiada w USA.
Administracja Trumpa w 2018 roku wycofała się z porozumienia jądrowego zawartego z Iranem w 2015 roku i ponownie nałożyła na ten kraj sankcje. Agencja Reutera podaje, że USA wydadzą zwolnienia z sankcji firmom rosyjskim, chińskim i europejskim, a tym samym umożliwią im kontaktowanie się z AEOI.
Zwolnienia z sankcji na 60 dni pozwolą na kontynuowanie współpracy międzynarodowej m.in. w ciężkowodnym reaktorze Arak, elektrowni jądrowej Buszehr i reaktorze badawczym w Teheranie.
„Miała miejsce różnica zdań między Departamentem Skarbu a Departamentem Stanu. Departament Skarbu wygrał” - powiedział agencji Reutera zachodni dyplomata zaznajomiony z tematem. „Jest apetyt na więcej sankcji, więc była to niespodzianka, inni twierdzą jednak, że te zwolnienia (z sankcji - PAP) są niezbędne, żeby zagwarantować nierozprzestrzenianie” broni jądrowej.
Nałożenie sankcji na Ali Akbara Salehiego i Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) jest oznaką desperacji Ameryki i jest polityczną grą Waszyngtonu. Te sankcje nie mają żadnej wartości i są dziecinnymi środkami - skomentował rzecznik irańskiej Organizacji Energii Atomowej, Behruz Kamalwandi dla agencji prasowej Fars.
„Takie środki nie będą miały wpływu na nasz program jądrowy, a cywilne prace jądrowe Teheranu będą kontynuowane z pełną mocą w oparciu o potrzeby Iranu” - dodał.
W ramach porozumienia z 2015 roku między Iranem a Wielką Brytanią, Chinami, Francją, Niemcami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi Teheran zgodził się ograniczyć swój program jądrowy w zamian za zniesienie sankcji, które osłabiały jego gospodarkę.
Czytaj też: Stany Zjednoczone rozszerzają sankcje na Rosję
PAP, KG