Złamali prawo kupując udziały w Air France-KLM
Nabywając w lutym 2019 roku 14-procentowy udział w spółce lotniczej Air France-KLM rząd Holandii złamał prawo, gdyż nie zawiadomił wcześniej parlamentu o zamiarze zawarcia takiej transakcji - orzekł w środę holenderski Trybunał Obrachunkowy
Rząd tłumaczył się, że uczynił to świadomie, gdyż upublicznienie jego planów spowodowałoby wzrost kursu akcji spółki.
Jak wskazał jednak Trybunał, konstytucja wyraźnie stwierdza, że ministrowie muszą z góry informować parlament o takich transakcjach i dlatego w jego opinii doszło tutaj do złamania prawa.
Minister finansów Holandii Wopke Hoestra zapłacił 774 mln euro za udział, którego wartość jest obecnie niemal trzykrotnie mniejsza. Trybunał nie zobowiązał rządu w żaden sposób do odwołania zakupu, ale zalecił mu, by w przyszłości w podobnych przypadkach zawsze informował parlament z wyprzedzeniem.
Reagując na orzeczenie Hoestra oświadczył, że stanął wtedy w obliczu dylematu, gdyż realizacja prawnego nakazu zawiadomienia parlamentarzystów mogłaby wywołać niekorzystną zmianę cen akcji Air France-KLM.
Jak zaznaczył, uzgodnione z parlamentem nowe zasady ujawniania poufnych informacji giełdowych zastosowano przy opracowywaniu przedsięwzięć wspierających należące do tej spółki linie KLM, na co zamierza się przeznaczyć do 4 mld euro.
PAP/ mk
CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego LOT nie przejął Condora. Szczegóły