Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kim jest zadłużony Polak?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 listopada 2013, 12:56

  • 2
  • Powiększ tekst

Statystyczny zadłużony Polak jest mężczyzną w wieku 45 lat, zodiakalnym Bykiem i ma do spłaty 4 900 złotych. Tak wynika z najnowszego raportu Grupy KRUK. Największe wartościowo zadłużenie mają mieszkańcy Mazowsza, ale najwięcej osób zadłużonych, bo prawie 400 tysięcy, mieszka na terenie województwa śląskiego. Najmniejszą liczbą osób zadłużonych może pochwalić się województwo świętokrzyskie – jest tu ich nieco ponad 50 tysięcy.

W trzecim kwartale 2013 roku Grupa KRUK obsługiwała sprawy ponad 2,7 miliona osób, zadłużonych na kwotę 16,6 mld złotych.

17 listopada przypada Dzień bez Długów. To świetna okazja, by pomyśleć o domowym budżecie każdego z nas, ewentualnym zadłużeniu, które nam ciąży i możliwościach jego spłaty – mówi Iwona Słomska, członek zarządu KRUK S.A.

Długi w regionach

Najbardziej zadłużonym województwem w Polsce jest Mazowsze. Łączne zadłużenie mieszkańców tego regionu sięga niemal 2,6 mld zł. Niewiele mniej jest w województwie śląskim (prawie 2,5 mld zł). W kolejnym na liście województwie wielkopolskim suma zadłużenia obsługiwanego przez Grupę KRUK jest już sporo mniejsza i przekracza 1,6 mld zł. Najlepszą kondycją finansową może poszczycić się województwo podkarpackie (320 mln zł), świętokrzyskie (290 mln zł) oraz podlaskie, którego zadłużenie wynosi  280 mln zł.

Najwięcej osób zadłużonych mieszka na Śląsku (niemal 400 tysięcy), drugie w kolejności jest Mazowsze (ponad 340 tys. osób zadłużonych). Najmniej zadłużone regiony to województwo świętokrzyskie (zaledwie 50 tys. osób zadłużonych, których sprawy obsługuje Grupa KRUK) oraz Opolszczyzna (prawie 60 tys. osób).

Zadłużeni rekordziści

Przecięte zadłużenie w Grupie KRUK to 4 900 zł w przypadku osób fizycznych i prawie 23 000 w przypadku firm, ale zobowiązania rekordzistów są znacznie większe. Najwięcej do spłaty, bo ponad 10,5 mln zł ma mieszkaniec województwa mazowieckiego. 9,5 mln zł  to z kolei niespłacone długi osoby fizycznej z województwa warmińsko-mazurskiego. Natomiast na szczycie listy zadłużonych firm znajduje się przedsiębiorstwo z Mazowsza z długiem sięgającym niemal 84,5 mln zł  oraz firma z województwa łódzkiego zadłużona na ponad 62,5 mln zł.

Niezależnie od kwoty długu, warto skontaktować się z wierzycielem lub firmą obsługującą nasze zadłużenie i wspólnie poszukać rozwiązania. Może to być na przykład spłata w ratach dostosowanych do naszych możliwości. To zawsze lepsze rozwiązanie niż uciekanie od problemu. To również właściwie jedyny sposób na wyjście na finansową prostą i odzyskanie spokoju ducha – przekonuje Iwona Słomska.

Kim jest statystyczny zadłużony?

Jak wynika z danych Grupy KRUK, statystyczna osoba zadłużona ma 45 lat. Okazuje się też, że większe problemy ze terminową spłatą zobowiązań mają mężczyźni (60% zadłużonych). Co ciekawe, region zamieszkania nie ma tutaj znaczenia, w każdym województwie sytuacja wygląda podobnie. Statystyczna osoba zadłużona jest też najczęściej mieszkańcem miasta (72%), przy czym w tym przypadku występują już spore różnice regionalne. Największy odsetek osób zadłużonych zamieszkałych w miastach znajdziemy w województwie śląskim (86%), najniższy – na Podkarpaciu (56%).

Znaki zodiaku a zadłużenie

Według raportu Grupy KRUK, najczęściej zadłużają się osoby spod znaku Byka, a także Bliźniąt oraz Ryb. Jeśli wierzyć horoskopom, przyczyną może być zbytnie zamiłowanie Byka do luksusów, skłonność Bliźniąt do niekończenia rozpoczętych już zobowiązań oraz podatność Ryb na wpływy innych. Dane pokazują również, że najrzadziej zadłużają się zodiakalne Skorpiony, które charakteryzuje determinacja oraz osoby spod znaku Strzelca i Wagi, które cechuje sprawiedliwość oraz harmonia.

Grupa KRUK

Powiązane tematy

Komentarze