Polacy jedzą mniej chleba. Piekarze uważają, że chleb winien kosztować więcej
Polacy nie chcą jeść chleba. Według oficjalnych statystyk w 1993 roku przeciętny mieszkaniec naszego kraju zjadał 96,7 kg pieczywa w ciągu roku, ostatnie lata to już niewiele ponad 50 kg, czyli o połowę mniej - informuje Polskie Radio.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny produkcja pieczywa świeżego w ciągu ostatnich pięciu lat utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie 1 miliona 680 – 1 miliona 650 tysięcy ton.
Ale z drugiej strony tak naprawdę nie wiadomo do końca wiadomo ile Polacy zjadają chleba bo obok oficjalnych piekarni ma się dobrze podziemie piekarskie, a do tego zmieniają się nawyki żywieniowe Polaków.
W lutym tego roku w odpowiedzi ministerstwa rolnictwa na poselską interpelację dotyczącą kryzysu na rynku pieczywa czytamy, że w roku 2008 Polacy zjadali 61 kg chleba na osobę rocznie, w 2009 – 58 kg, w 2010 – 56 kg, w 2011- 53 kg, a w 2012 – 52 kg
- informuje "Polskie Radio".
Te dane - jak podkreśla "PR" dotyczą jedynie spożycia pieczywa w gospodarstwach domowych, czyli tego co przeciętny Kowalski zjada w domu, a przecież kupujemy kanapki na mieści, bywamy w restauracjach.
Z badań prof. Krystyny Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że wyraźnie wzrosła konsumpcja kanapek i innego rodzaju pieczywa spożywanego poza domem. Dlaczego?
Czasu mamy coraz mniej, oferta gastronomii jest coraz bogatsza i lepsza, nic więc dziwnego, że nawet średniozamożni rodacy kupują śniadanie „na mieście”. Ile więc tak naprawdę Polacy spożywają pieczywa? Niestety nie wiadomo.
Czy spadkowi spożycia chleba jest winna cena? Krystyna Jarosz z Krajowego Forum Piekarstwa i Cukiernictwa uważa, że ceny pieczywa w Polsce są porównywalne z cenami w innych, europejskich krajach, a nawet – mimo, że rosną- nadal bywają niższe.
Cena detaliczna chleba mieszanego w sierpniu 2012 roku wynosiła – wg. ministerstwa rolnictwa – 4,52 zł/kg, wobec 4.44 zł/kg w analogicznym okresie 2011 roku. i 3,76zł/kg w roku 2010. Wzrost widać, ale zdaniem piekarzy nadal jest on zbyt mały. Chleb powinien ich zdaniem kosztować około 30% więcej.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Źródło: Polskie Radio/Opr. Jas
-----------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------
Polecamy wSklepiku.pl!
"Wypieki w tradycji klasztornej. Chleb powszedni i świąteczne specjały"
autorka:Petra Altmann
Dr Petra Altmann, specjalizująca się w zwyczajach i życiu klasztornym, uchyla przed nami rąbka tajemnicy klasztornej tradycji piekarskiej, wzbogacając ja legendami i historią powstania przysmaków.
W książce podano 85 przepisów na najbardziej ulubione dania i dotąd niepublikowane recepty z piekarni opactwa cysterek Oberschönenfeld, w Gessertshausen w Szwabii.