Papież apeluje o energetyczną przemianę i odchodzenie od paliw kopalnych
Potrzebna jest „energetyczna przemiana” na świecie i stopniowe, ale bez zbędnej zwłoki, odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz czystych źródeł energii - mówił papież Franciszek w przesłaniu na globalną internetową konferencję na temat kryzys klimatycznego.
W wystąpieniu wyemitowanym przez Watykan w sobotę wieczorem na konferencję pod hasłem „Countdown” (odliczanie) papież podkreślił: „Mamy przed sobą niewiele lat; naukowcy liczą, że mniej niż trzydzieści na to, by drastycznie zredukować emisję gazów i efekt cieplarniany w atmosferze”.
„Sposobem działania na rzecz takiej zmiany jest przekonywanie przedsiębiorstw o naglącej potrzebie zaangażowania się w całościową troskę o wspólny dom poprzez odmowę inwestowania w firmy, które nie spełniają wymogów kompleksowej ekologii i nagradzanie tych podejmujących konkretne kroki, by w centrum umieścić zrównoważony rozwój, sprawiedliwość społeczną i dobro wspólne” - powiedział Franciszek.
„Trzeba działać pilnie, jeśli chcemy mieć nadzieję na to, że unikniemy radykalnych i katastrofalnych zmian klimatycznych” – stwierdził papież.
Wyraził przekonanie, że gospodarka nie może ograniczać się do produkcji i dystrybucji. Konieczne – zaznaczył - jest branie pod uwagę wpływu na środowisko i godność osób.
Papież zaapelował o budowę w następnej dekadzie świata, w którym „można będzie odpowiedzieć na potrzeby teraźniejszych pokoleń, włączając w to wszystkich, bez odbierania szans przyszłym generacjom”.
Przywołał słowa ze swej ekologiczno- społecznej encykliki „Laudato si”, w której wzywał, by wysłuchać wołania Ziemi i ubogich.
Zdaniem Franciszka obecny system ekonomiczny nie jest zrównoważony.
„Stoimy w obliczu imperatywu moralnego nakazującego przemyśleć wiele rzeczy: jak produkujemy, jak konsumujemy, pomyśleć o naszej mentalności marnotrawstwa, krótkoterminowych wizjach, wyzysku ubogich, obojętności wobec nich, o wzroście nierówności i zależności od szkodliwych źródeł energii” - powiedział papież do uczestników wydarzenia z cyklu TED poświęconego problemowi kryzysu klimatycznego i ochronie środowiska. W ich trakcie popularyzuje się idee warte propagowania.
Czytaj też: Rewolucja w sklepach. Polski projekt przełomem w płatnościach zakupowych?
PAP/kp