Chiny chcą zaszczepić całe miasto w pięć dni
Po wykryciu nowych zakażeń koronawirusem władze chińskiego miasta Ruili przy granicy z Birmą rozpoczęły w piątek kryzysową kampanię szczepień na Covid-19, w ramach której w ciągu pięciu dni zaszczepionych ma zostać większość z jego 300 tys. mieszkańców.
Według państwowej agencji prasowej Xinhua kryzysowe szczepienia rozpoczęto w czterech przygranicznych powiatach w prowincji Junnan, w tym w Ruili, gdzie wykryto w ostatnich dniach kilkadziesiąt nowych infekcji. Zastrzyki mają dostać wszyscy, którzy spełniają kryteria do szczepienia.
Sekretarz Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Ruili Gong Yunzun oświadczył, że w jego mieście kampania powszechnych szczepień zostanie przeprowadzona w ciągu pięciu dni. Jego zdaniem masowe szczepienia są konieczne, by miasto mogło wrócić do normalności.
„Planujemy powszechne szczepienie 300-tysięcznej ludności w ciągu pięciu dni. Trzeba pracować 24 godziny na dobę, na zmiany, proces nie może być przerwany” – powiedział Gong, cytowany przez państwowy dziennik „Huanqiu Shibao”.
Sekretarz KPCh w Ruili przekazał również chińskim mediom, że w czwartek wieczorem do miasta dotarło 159 tys. dawek szczepionek na Covid-19 przydzielonych przez rząd centralny.
Od środy w Ruili trwają powszechne badania mieszkańców na Covid-19. W mieście zamknięto też szkoły i zalecono ludziom pozostawanie w domach. Pięć dzielnic zaliczono do obszarów średniego ryzyka koronawirusowego.
Pandemia Covid-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wielu miesięcy, ale sporadycznie pojawiają się niewielkie ogniska zakażeń. Władze stanowczo na nie reagują, stosując lokalne lockdowny i masowe badania. Ruili jest pierwszym chińskim miastem, które po wykryciu nowych infekcji zapowiedziało powszechne szczepienia.
W Chinach kontynentalnych od końca grudnia 2020 roku trwa kampania szczepień na Covid-19 rodzimymi specyfikami. Do czwartku w kraju podano ponad 126,6 mln dawek – pisze Xinhua, powołując się na państwową komisję zdrowia.
Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia: Rusza rehabilitacja pocovidowa
PAP/kp