Naukowcy rozszerzają testy podawania dwóch różnych szczepionek
Prowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim badanie dotyczące podawania jednej osobie dwóch różnych dawek szczepionek przeciw Covid-19 zostało rozszerzone o produkty firm Moderna i Novavax - poinformowali w środę naukowcy.
Badanie nazwane Com-Cov rozpoczęto w lutym, aby sprawdzić, czy podanie pierwszej dawki jednego rodzaju szczepionki przeciw Covid-19 i drugiej dawki innego rodzaju wywołuje odpowiedź immunologiczną, która jest równie dobra jak użycie dwóch dawek tej samej szczepionki. Do tej pory uczestnikom badania podawano tylko szczepionki firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca.
„Jeśli wykażemy, że te mieszane dawki generują odpowiedź immunologiczną, która jest równie dobra jak w przypadku standardowego podawania, bez znaczącego wzrostu liczby reakcji poszczepiennych, potencjalnie pozwoli to większej liczbie osób szybciej przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19” - powiedział Matthew Snape, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego prowadzący badania. „Zwiększyłoby to również odporność systemu w przypadku niedoboru dostępności którejkolwiek ze szczepionek” - dodał.
To miałoby też zastosowanie w obecnej sytuacji, gdy niektóre kraje z powodu bardzo rzadkich zakrzepów krwi występujących po szczepionce firmy AstraZeneca, ograniczyły jej stosowanie do określonych grup wiekowych i sugerują, że osoby spoza tych grup, które już otrzymały pierwszą dawkę tego preparatu, powinny dostać drugą dawkę innego.
Snipe poinformował, że w rozszerzonym badaniu weźmie udział 1050 nowych ochotników w wieku powyżej 50 lat, którzy w ciągu ostatnich 8-12 tygodni otrzymali pierwszą dawkę szczepionki firm AstraZeneca lub Pfizer. Części z nich zostanie podana druga dawka szczepionek Moderna lub Novavax, a części dla porównania druga dawka szczepionki, którą już dostali.
Wyniki z pierwszej części badania, wykorzystującej wyłącznie szczepionki firm AstraZeneca i Pfizer, spodziewane są już w kwietniu lub maju, natomiast wyniki drugiej fazy powinny pojawić się w lipcu.
Czytaj też: Te objawy po szczepieniu mogą świadczyć o zakrzepicy. Nie przegap ich
PAP/kp