Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polacy oszczędzają dużo jednak zagraża im inflacja

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 października 2012, 11:50

  • Powiększ tekst

Ponad połowa mieszkańców regionu CEE (regionu Europy Środkowej i Wschodniej) regularnie oszczędza, choć obawia się inflacji. Najbardziej oszczędni są Polacy oraz Słowacy - wynika z Barometru Oszczędności Erste Group. Z badania wynika, że jedynie 20-30 proc. mieszkańców CEE usatysfakcjonowanych jest sumą, jaką jest w stanie oszczędzić.

Z przeprowadzonego badania wynika, że oszczędzanie jest ważne dla ponad trzech czwartych mieszkańców regionu CEE. "W porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat, oszczędzanie zyskało na znaczeniu dla większości ludzi w naszym regionie. To dobra wiadomość, ponieważ wspiera niskie zadłużenie gospodarstw domowych, a także pomaga zwiększyć płynność sektora finansowego" - napisano w komentarzu.

"Polacy i Słowacy są championami oszczędzania, odkładają odpowiednio 15 i 12 proc. swojego miesięcznego dochodu. Austriacy, Niemcy i Czesi odkładają 9 proc." - napisano w komentarzu. Zdaniem autorów badania większość ludzi w regionie CEE zadłużyłaby się jedynie w celu zakupienia mieszkania lub domu. Z raportu wynika, że oszczędzający z regionu CEE są mniej usatysfakcjonowani wielkością swoich oszczędności w porównaniu z Austriakami i Niemcami.

"Jedynie 20-30 proc. mieszkańców CEE jest usatysfakcjonowana sumą, jaką aktualnie są w stanie oszczędzić - w porównaniu z więcej niż połową Austriaków czy Niemców" - napisano w komentarzu. "Najmniej zadowoleni są Ukraińcy, po nich Serbowie i Węgrzy. Ta percepcja jest symetryczna z oceną sytuacji finansowej" - napisano.

W raporcie zaznaczono, że większość Austriaków i Niemców uważa swoją osobistą sytuację finansową za "dość dobrą", natomiast ze swojej kondycji finansowej zadowolonych jest jedynie 16 proc. mieszkańców CEE.

"40 proc. z nich uważa swoją sytuację za jako taką" - napisano. Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2012 roku, w 12 krajach, na reprezentatywnej grupie osób powyżej 15 roku życia.

mak/ ana/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych