Strach w oczach inwestorów? Ropa traci na wartości!
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku słabo rozpoczyna nowy miesiąc - ze spadkiem notowań o ok. 1 proc. - po tym, jak 4 miesiące zaliczyła ze zwyżką notowań. Inwestorzy analizują słabsze dane makro z Chin i monitorują rozprzestrzenianie się nowego wariantu Delta koronawirusa. Na radarach rynkowych graczy jest też wzrost napięcia w relacjach USA-Iran - informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 73,18 USD, niżej o 1,04 proc.
Ropa Brent w dostawach na X na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,51 USD za baryłkę, niżej o 1,15 proc.
Na rynkach trwa analiza słabszych danych makro z gospodarki Chin, co może negatywnie przełożyć się na popyt na paliwa w tym kraju.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 50,3 pkt. wobec 51,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Caixin Media i Markit Economics.
Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 51,0 pkt.
Tymczasem w krajach regionu Azji i Pacyfiku widać rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnego wariantu koronawirusa - Delta - co zaciemnia perspektywy wzrostu gospodarczego w tej części świata.
Wietnam przedłuży o dwa kolejne tygodnie lockdown w południowej części kraju – poinformowały władze w sobotę. Dotyczy to m.in. notującego rekordowe liczby zakażeń miasta Ho Chi Minh, gdzie blokada życia gospodarczego i społecznego trwa już od dwóch miesięcy.
Z kolei ze względu na przeciążenie szpitali i przepełnienie kostnic w Tajlandii z powodu pandemii ciała ofiar Covid-19 zaczęto przechowywać w kontenerach-chłodniach - poinformował w sobotę dyrektor położonego pod Bangkokiem szpitala Uniwersytetu Thammasat, Pharuhat Tor-udom.
Setki osób, w większości młodych, demonstrowały zaś w sobotę w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, domagając się dymisji rządu Muhyiddina Yassina. Przeciwnicy premiera są sfrustrowani m.in. jego sposobem walki z pandemią Covid-19.
Infekcje koronawirusem Delta w Sydney osiągnęły już tymczasem rekord.
„Presja na ceny ropy jest bardziej zależna do Delty” - mówi Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Groep.
Inwestorzy zwracają też uwagę w tych dniach na wzrost napięć pomiędzy USA a Teheranem. Ma to związek z atakiem na tankowiec.
Iran nie brał udziału w ataku na należący do izraelskiej firmy tankowiec na Morzu Arabskim - zapewnił w niedzielę rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odnosząc się do incydentu, w którym zginęły dwie osoby i za który Izrael obwinił Iran.
Waszyngton formalnie oskarża Iran o ten atak i ostrzega przed „odpowiednią reakcją”.
Konflikt w tej sprawie pojawia się w chwili gdy USA i Teheran starają się „ożywić” porozumienie nuklearne, które - jeśli do tego dojdzie - może wpłynąć na zniesienie sankcji USA na oficjalne dostawy irańskiej ropy.
Ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zyskała w ub. tygodniu 2,6 proc.
Surowiec drożał w tym roku co miesiąc - z wyjątkiem marca.
Czytaj też: Izera coraz bliżej! Kolejny krok do budowy fabryki
PAP Biznes/kp