Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jak uzyskać skuteczną ochronę przed fiskusem?

Tax Care

Tax Care

Grupa Tax Care zajmuje się obsługą księgową małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to pierwsza w Polsce ogólnokrajowa sieć księgowych. Poza działalnością typowo księgową Grupa Tax Care oferuje usługi z zakresu doradztwa finansowego, inwestycyjnego oraz doradztwa przy rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej w jednym miejscu. Spółka funkcjonuje na polskim rynku od 2009 roku.

  • Opublikowano: 18 stycznia 2013, 14:20

  • Powiększ tekst

Indywidualna interpretacja podatkowa nie ma mocy wiążącej. Pozwala jednak bezpieczniej rozliczyć należności wobec fiskusa gdyż daje ochronę i to zarówno w zakresie finansowym, jak też i odpowiedzialności karnej skarbowej.

 

Kiedy przepisy prawa wydają się podatnikowi niejasne, gdy ma wątpliwości co do poprawności swojego postępowania w obrębie prowadzonej działalności, zawsze może poprosić fiskusa o poradę. Warto, bo wtedy gdy postąpi zgodnie z interpretacją nie poniesie negatywnych konsekwencji.

Skąd wziąć wniosek

Podstawą wydania interpretacji podatkowej jest złożony przez przedsiębiorcę wniosek. Ma on  ściśle określone elementy wymienione w Ordynacji podatkowej.  Można sprawę ułatwić korzystając z formularz ORN-IN, który można znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Finansów. Wniosek przyjmowany jest tylko w formie pisemnej. Złożyć go może podatnik, jego następca prawny, płatnik oraz osoby trzecie, związane ze sprawą stanowiącą przedmiot interpretacji.

Kluczowym jest, aby wniosek dotyczył jednej, indywidualnej sprawy, a występujący o interpretację zawarł w nim dokładny opis stanu faktycznego, a także przedstawił własne i jednoznaczne stanowisko w sprawie. Następnie wskazać trzeba adresata, odbiorcę oraz datę składania wniosku.

Warto mieć na uwadze, iż przy podaniu fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna.  Wniosek posiada specjalną rubrykę, w której potwierdzić należy ważność składanych danych.

Ile to kosztuje

Po starannym wypełnieniu wniosku należy go złożyć w jednej z pięciu izb skarbowych na terenie całego kraju, tj. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy. Jak znaleźć swoją? Zależy to od tego, w jakim województwie znajduje się miejsce zamieszkania osoby fizycznej oraz siedziba firmy osoby prawnej.

 

Miejsce zamieszkania lub siedziby firmy

Odpowiedni urząd w

woj. mazowieckie

Warszawie

woj. łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie, opolskie

Łodzi

woj. wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie

Poznaniu

woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie

Katowicach

woj. kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie

 

Bydgoszczy

 

Trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty. Nie jest ona jednak wysoka i wynosi na dzień dzisiejszy 40 zł.  Należy ją uiścić w ciągu tygodnia od dnia złożenia wniosku. Formą zapłaty może być wpłata gotówki w kasie odpowiedniego urzędu lub przelew na jego rachunek bankowy.

Zalety bezpośredniego zapytania

Wnioskowanie o wydanie interpretacji może okazać się dla podatnika tylko korzystne. Uzyskuje on stu-procentową pewność co do poprawności bądź niepoprawności swojego działania. Jeśli zastosuje się do otrzymanej interpretacji, nie będzie narażony na ewentualne wezwanie do odpowiedzialności skarbowej a w przypadku zmiany zdania przez fiskusa i odmiennego rozstrzygnięcia np. w decyzji pokontrolnej nie ma ryzyka powstania odsetek a w niektórych przypadkach można uchronić się nawet od płacenia samego podatku. Co więcej, podatnik może zakwestionować niekorzystną dla siebie interpretacje zwracając się z nią do właściwego sądu administracyjnego, odpowiednio jednak po wcześniejszym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa przez organ, który interpretację wydał.

Izba odpowiada maksymalnie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Trzeba jednak pamiętać, że wydana interpretacja bowiem chroni podatnika dopiero od momentu otrzymania jej.

Kiedy nie warto

Nie ma co liczyć na uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku były przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu. Uwaga: wskazane wyżej oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej zawiera również te elementy – należy wskazać, że przedstawiony stan faktyczny nie stanowi przedmiotu powyższych czynności.

Wydane do tej pory interpretacje znaleźć można na stronie http://sip.mf.gov.pl. Nie mają one bezpośredniego wpływu na rozstrzygnięcie w innej sprawie, warto jednak zapoznać się z kierunkiem interpretacji i argumentacji fiskusa w podobnych sprawach.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych