Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kwota wolna od podatku nie będzie podwyższona: Rząd pozbywa się doskonałej okazji, aby ulżyć polskim rodzinom

Przemysław Kilian

Przemysław Kilian

Konsultant polityczny, pracownik Parlamentu Europejskiego w Brukseli, absolwent politologii i administracji. Komentuje świat gospodarki, ekonomii politycznej i Bliskiego Wschodu.

  • Opublikowano: 23 lutego 2015, 08:38

  • 7
  • Powiększ tekst

W lutym koalicja PO-PSL odrzuciła projekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Tym samym w domowych budżetach za rok 2014 nie przybędą dodatkowe środki. Za odrzuceniem projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych głosowało 232 posłów, przeciwko 200, a 3 wstrzymało się od głosu. Przeciw podniesieniu opowiedziała się rządząca koalicja.

Za były kluby PiS, SP, SLD i TR. Ustawa z lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza kwotę wolną od podatku. Wprowadza tym samym ważny instrument wsparcia dla osób wchodzących na rynek pracy, słabiej zarabiających oraz mających problemy ze znalezieniem stałej, dobrze płatnej pracy. Aktualnie kwota wolna wynosi 3091 złotych rocznie. Obejmuje przede wszystkim osoby uczące się oraz studentów, którzy "dorobili" sobie w ciągu roku. W Polsce kwota wolna od podatku ostatni raz wzrosła w 2009 roku, w porównaniu z 2008 rokiem, o symboliczne 2 złote. Ostatni zauważalny wzrost nastąpił w latach 2006-2007. Generalnie w przeciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła ona o około 301 złotych, przy wzroście pensji minimalnej o 487 złote oraz wzroście średniej krajowej o 882 złote, przy średniej rocznej inflacji wynoszącej około 3%. Kolejny raz Państwo nie nadąża z pozytywnymi zmianami, jednocześnie starając się maksymalnie wykorzystać swoją uprzywilejowana pozycję, w sferze podatkowej, wobec obywateli. Eksperci Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych przyjmują, że wysokość miesięcznego minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego wynosi 521,11 zł, w skali roku jest to kwota 6253,32 zł.

Tym samym ponad dwukrotnie przekracza ona kwotę wolną od podatku. Warto się przyjrzeć jak Polska prezentuje się na tle Europy, do której tak lubi porównywać się rząd? W Niemczech kwota wolna od podatku wynosi 8130 (ok 33 000 PLN), we Francji 5872 euro (ok 24 000 PLN), w Wielkiej Brytanii to 7475 funtów (38870 PLN). Również wśród państw, z którymi wspólnie przystąpiliśmy do Unii Europejskiej wypadamy blado. Na Cyprze kwota wolna od podatku wynosi rekordowe 19 500 euro (79950 PLN), Malta 8500 euro (34 850 PLN), Estonia 1728 euro (7084 PLN), Czechy 880 euro (3608 PLN). Nawet w ogarniętej głębokim kryzysem gospodarczym Grecji kwota ta wynosi 5000 euro (około 21 000 złotych) tym samym jest ona prawie 7 razy wyższa niż w Polsce! W styczniu tego roku jeden z najbiedniejszych krajów świata, Kambodża, podniosła kwotę wolną od podatku do 8 640 złych rocznie.

Jako uzasadnienie podano chęć wzmocnienia gospodarki poprzez „rozkręcenie” wewnętrznej konsumpcji. Według prawideł ekonomii osoby słabiej zarabiające przeznaczają więcej na konsumpcję tym samym napędzają gospodarkę. Lepiej zarabiający mają większą skłonność do inwestycji finansowych oraz oszczędności. Ministerstwo Finansów argumentuje, że wprowadzenie zmian w ustawie o dochodach od osób fizycznych spowodowałoby stratę dla budżetu w wysokości 13 mld 662 mln złotych. Jednocześnie zakłada, że kwota ta pozostanie na niezmienionym poziomie aż do 2017 roku. Bez zmian ma również pozostać wysokość podatku VAT. Tym samym rząd pozbywa się doskonałej okazji, aby ulżyć polskim rodzinom oraz osobom słabiej zarabiającym poprzez pozostawienie w ich portfelach większej ilości pieniędzy i realne podniesienie pensji. Jakiej wysokości powinna być kwota wolna od podatku? Szacunki są różne, jednak wydaje się, że kwota w wysokości 8400 złotych rocznie, czyli 700 złotych na miesiąc jest optymalnym rozwiązaniem zarówno dla budżetu jak i pracujących. Kwota ta objęłaby przede wszystkim osoby pozostające na minimum egzystencji oraz granicy realnego ubóstwa, czyli około 30% polskiego społeczeństwa.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze