Opinie

Spadek bezrobocia wspiera politykę NBP

Christopher Dembik

Christopher Dembik

Dyrektor ds. analizy makroekonomicznej Saxo Bank

  • 26 lipca 2016
  • 15:26
  • 1
  • Tagi: bezrobocie bezrobocie wśród młodzieży finanse innowacje NBP polityka pieniężna Saxo Bank
  • Powiększ tekst

Mimo spowalniającego wzrostu gospodarczego w Polsce, szacuje się, że stopa bezrobocia spadnie w nadchodzących latach poniżej 7,5%, czyli do poziomu, który nie został zanotowany od upadku komunizmu. Ostatnie dane dotyczące stopy bezrobocia napawają optymizmem co do perspektyw dla polskiego rynku pracy. Spadek stopy w czerwcu jest częściowo wynikiem czynników sezonowych, co jest normalne o tej porze roku. Jednak, spadek wpisuje się także w długoterminowy trend zapoczątkowany w 2002. Od 2007, stopa bezrobocia w Polsce znajduje się poniżej swojej długoterminowej średniej kroczącej na poziomie 11,4%. Jest to wyraźny sygnał, że sytuacja na rynku pracy poprawia się, a ten pozytywny trend będzie kontynuowany w nadchodzących latach.

Polska ma solidne gospodarcze podstawy, nastroje konsumentów są dobre a inwestycje publiczne w badania i rozwój rosną, dzięki czemu rozwijający się sektor technologiczny przyciąga coraz więcej młodych polskich absolwentów. Są oni coraz mniej skłonni, aby wyjeżdżać za granicę i rozpoczynać tam karierę zawodową; a to świadczy o tym, że polski rynek pracy powoli dogania standardy Europy Zachodniej, oferując wyższe płace i bardziej atrakcyjną pozycję zawodową.

Polskie rynki rosną i osiągają sukcesy. Najlepszym przykładem jest sektor gier wideo, który jest obecnie rozpoznawalny na całym świecie.

Jedynym negatywem związanym z polską gospodarką są słabe nastroje w biznesie. Firmy nie są nadal skłonne do inwestycji w długoterminowe projekty, co ogranicza potencjał wzrostu w dłuższej perspektywie oraz, oczywiście, uniemożliwia stopie bezrobocia jeszcze silniejszy spadek.

Ostatni spadek stopy bezrobocia jest znaczny, ale jego wpływ na budżet państwa będzie prawdopodobnie ograniczony. Jest to dobra wiadomość, ponieważ wymusi to działania w kierunku zwiększenia przychodów podatkowych oraz ograniczenia wydatków socjalnych. Należy jednak podkreślić, że finanse publiczne Polski są w dobrej kondycji, zwłaszcza w porównaniu z innymi państwami członkowskimi UE. Niższa stopa bezrobocia nie jest tu kluczowym czynnikiem.

Dodatkowo, dane te nie powinny wpłynąć na wynik kolejnego posiedzenia Narodowego Banku Polski. Polska polityka pieniężna powinna pozostać bez zmian przynajmniej do końca roku, tak jak w przypadku innych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej. Spadająca stopa bezrobocia wspiera strategię banku centralnego, która jest obecnie wyczekująca i polega przede wszystkim na wstrzymywaniu się z decyzjami i czekaniu na koniec sztormu.

Komentarze