Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Roszczenie o zadośćuczynienie za skutki śmierci osoby najbliższej mogą przejąć spadkobiercy

Kancelaria Radcy Prawnego Anny Bufnal

Kancelaria Radcy Prawnego Anny Bufnal

Kancelaria Radcy Prawnego Anny Bufnal z siedzibą w Gdyni funkcjonuje na rynku usług prawnych od 2010 r. Główną specjalizacje kancelarii stanowią prawo budowlane, bankowe i prawo ochrony danych osobowych. Zajmuje się także świadczeniem stałej i doraźnej pomocy w zakresie prawa cywilnego oraz rodzinnego. Kontakt: 531-643-603.

  • Opublikowano: 16 stycznia 2014, 09:53

    Aktualizacja: 16 stycznia 2014, 14:20

  • Powiększ tekst

Jedną z ważniejszych uchwał Sądu Najwyższego w minionym roku była uchwała z dnia 12.12.2013 r. (sygn. III CZP 74/13), która w swoim meritum stanowi kolejny wyłom wobec zasady niedziedziczenia roszczeń osobistych. Co to oznacza dla spadkobierców osób poszkodowanych? Najbliżsi będą mogli dochodzić roszczeń odszkodowawczych w sprawach w których roszczenie przysługiwało zmarłemu.

Osobisty charakter roszczenia

Do zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę związaną ze śmiercią osoby najbliższej (art. 446 § 4 k.c.) prawo mają najbliżsi członkowie rodziny ofiary czyli tzw. pośrednio poszkodowani. Kontrowersję wzbudzała kwestia czy w razie śmierci poszkodowanego, jego roszczenia przechodzą na spadkobierców. Dotychczas nie przechodziły one na najbliższych nawet jeżeli powództwo zostało wytoczone za życia zmarłego. Sąd Najwyższy odpowiadał na pytanie prawne Sądu Okręgowego w sprawie rodziny ofiary wypadku drogowego. Domagała się ona od Towarzystwa Ubezpieczeniowego zadośćuczynienia za śmierć bliskiego. Sprawa skomplikowała się kiedy w trakcie postępowania zmarł ojciec rodziny, który w przedmiotowej sprawie wytoczył powództwo przeciw ubezpieczycielom. Pomimo śmierci powoda, żona i pozostałe dzieci postanowiły kontynuować proces. Towarzystwo ubezpieczeniowe wnosiło o umorzenie roszczenia wskazując na jego osobisty charakter.

Krzywda jednak dziedziczna

Sąd Najwyższy w swojej uchwale poszerzył zakres uprawnień przysługujących poszkodowanym wskazując, że roszczenie o zadośćuczynienie dziedziczone przez spadkobiercę zmarłego może być łączone z roszczeniem „własnym” tego spadkobiercy opartym na art. 446 § 4 k.c. W związku z czym w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę doznaną wskutek śmierci najbliższego członka rodziny ma zastosowanie art. 445 § 3 k.c. Przepis ten mówi, że zadośćuczynienie za uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia czy naruszenia dóbr osobistych, roszczenie przechodzi na spadkobierców, pod warunkiem, że pozew został złożony za życia poszkodowanego bądź został uznany na piśmie. Wyrok wprowadza więc wyłom na korzyść osób poszkodowanych. Co to oznacza w praktyce? Pozew o zadośćuczynienie może być kontynuowany przez rodzinę zmarłego o ile za życia poszkodowany zdążył złożyć pozew.

Jakub Żak

Kancelaria Radcy Prawnego Anna Bufnal

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------

Zachęcamy do zakupów wSklepiku.pl!

W ofercie naszego sklepu można znaleźć :książki o różnorodnej tematyce, audiobooki, poradniki oraz bardzo atrakcyjne gadżety portalu.

Zapraszamy!

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych