Analizy

Fot.Steved_np3/sxc.hu
Fot.Steved_np3/sxc.hu

Neutralny Bank Anglii

źródło: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 14 maja 2014, 17:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Dzisiejsza sesja zgodnie z zapowiedziami przyniosła większą aktywność inwestorów, choć główna para walutowa EURUSD nadal pozostaje w lokalnej konsolidacji. Głównym wydarzeniem dnia były nowe prognozy Banku Anglii, choć funt pozostawał raczej pod wpływem słabszych od oczekiwań rynku pracy.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii zgodnie z oczekiwaniami spadła do 6,8%, a liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym miesiącu o 25 tys. (oczekiwano spadku o 30 tys.). Rynek postanowił wykorzystać te minimalnie gorsze od oczekiwań do wyprzedaży funta, dzięki czemu kurs EURGBP odbił się od tegorocznego minimum. Prognozy gospodarcze, które poznaliśmy zostały nieznacznie zmienione względem poprzednich. Inflacja ma być nieco niższa, za to szybciej powinna poprawiać się sytuacja na rynku pracy. Zarówno prognoza, jak i konferencja prasowa szefa BoE Marka Carneya były dość neutralne, dlatego funt pozostawał pod wpływem danych gospodarczych. Możliwe jest zwiększenie zasięgu korekty dla brytyjskiej waluty, ale w kolejnych miesiącach funt powinien pozostawać mocny.

Niewiele zmieniły finalne odczyty inflacji HICP w gospodarkach europejskich. Dwa odczyty były zgodne z konsensusem – Niemcy i Hiszpania, zaś nieznacznie negatywnie zaskoczył odczyt z Francji. Jak podaje Reuters EBC ponoć szykuje już konkretne działania na czerwcowe posiedzenie. Oprócz cięcia wszystkich stóp procentowych po 15 pb, EBC ma wprowadzić kolejny program LTRO i ustalić ramy działania dla ewentualnego programu skupu aktywów. Euro nadal pozostaje słabe względem dolara, a rynek zamiast spróbować wykonać ruch korekcyjny, pozostaje co najwyżej w konsolidacji. Impuls spadkowy, który powstał na tej parze w zeszłym tygodniu jest mocny i nadal obowiązuje scenariusz spadkowy. W związku z tym kurs USDPLN powinien zmierzać w kolejnych dniach do 3,07.

Jutrzejsza sesja powinna być najciekawszą w tym tygodniu. Poznamy szereg wstępnych odczytów o PKB dla gospodarek europejskich w pierwszym kwartale, w tym odczyty dla Polski, Niemiec, Francji czy całej Strefy Euro. Dane te z pewnością będą brane pod uwagę przez EBC na czerwcowym posiedzeniu, a ewentualne negatywne rozczarowania będą zwiększały presję na cięcie stóp w Strefie Euro. Po południu poznamy także szereg odczytów ze Stanów Zjednoczonych. 14:30 to dane o inflacji, wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych i indeks NY Empire State. Po godzinie 15 poznamy jeszcze dane o produkcji przemysłowej i Indeks FED z Filadelfii.

Powiązane tematy

Komentarze