Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Wall Street w obliczu decyzji FOMC

źródło: Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 17 września 2014, 17:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Ostatnio inwestorzy nie mogą narzekać na dramatyczne zwroty akcji na rynku giełdowym, gdzie wczoraj nieoczekiwanie chińskie media wypuściły plotkę na temat pakietu stymulacyjnego dla chińskich banków, gdzie wczoraj na tej informacji najwięcej zyskało Wall Street rosnąc najbardziej od kilku ostatnich sesji.

Dzisiaj bazując na plotkach z Chin rosły europejskie giełdy. Informacje na temat akcji kredytowej Ludowego Banku Chin, który miałby pożyczyć aż 500 mld juanów dla pięciu największych komercyjnych banków w Chinach nie zostały potwierdzone przez lokalne władze. Mimo to rynek skorzystał na świetnych nastrojach inwestorów i poszedł w ślady wczorajszych wzrostów na Wall Street. Tuż przed końcem dzisiejszej sesji tracić zaczął indeks FTSE 100, gdzie tam w cenie są nie tylko informacje płynące z sondaży na temat referendum w Szkocji, ale dobre dane z Wielkiej Brytanii, które nieznacznie przybliżyły nas do myślenia nad pierwszą podwyżką stóp przez BoE, która może mieć miejsce już w pierwszym półroczu 2015 roku. Na pół godziny przed zamknięciem w Europie, DAX zyskuje: 0,38%, CAC 40: 0,56%, a FTSE 100 traci: -0,09%.

Wall Street po wczorajszym powrocie do ruchu wzrostowego, dzisiejszy dzień rozpoczęła lekko powyżej kreski. Dzisiejszy dzień jest szczególnie ważny dla amerykańskiej giełdy, ze względu na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych, a w szczególności konferencję prasową Janet Yellen oraz publikacja tzw. „dot-charta”, który obrazuje oczekiwania członków FED co do stóp procentowych. Jeśli w oświadczeniu FOMC lub wypowiedzi Janet Yellen będziemy mogli usłyszeć przesunięcie retoryki w nieco bardziej jastrzębią stronę, będziemy mogli zaobserwować lekkie cofnięcie na Wall Street. To samo tyczy się prognoz stóp procentowych.

Jeśli te okażą się wyższe niż ostatnio, prawdopodobnie będziemy obserwować wycofywanie się inwestorów z amerykańskiego rynku akcji. Jednak lekko jastrzębi Fed nie powinien spowodować jakieś masowej wyprzedaży na Wall Street. Ruch w dół powinien być czytany raczej na lekkie cofnięcie, czy korektę, która już od dawna jest wyczekiwana. Tuż przed zamknięciem sesji w Europie, najważniejsze amerykańskie indeksy nieco zmniejszyły swoje zyski, co sugeruje, że inwestorzy oczekują jednak lekko jastrzębiego komunikatu FOMC. Na godzinę 17:00 S&P 500 zyskuje: 0,08%, DJIA: 0,09%, Nasdaq: 0,06%.

Dobry dzień zaliczyła również dzisiaj polska giełda, gdzie inwestorzy z naszego rynku byli wspierani dobrymi nastrojami z Europy, czy Azji. Na zamknięciu WIG 20 zyskał: 0,67%.

Powiązane tematy

Komentarze