Analizy

Uwaga: Ministerstwo Finansów wprowadza specjalizacje izbom skarbowym

źródło: Marek Siudaj, Tax Care

  • Opublikowano: 7 stycznia 2015, 10:14

    Aktualizacja: 7 stycznia 2015, 10:25

  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów chce, aby każda izba skarbowa, specjalizowała się w wykładni dotyczącej innego podatku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do interpretowania przepisów podatkowych ma Minister Finansów. Może on jednak upoważnić podległe mu organy do wydawania interpretacji w jego imieniu. I tak obecnie działa ten system – w imieniu resortu interpretacje podatkowe opracowują izby skarbowe w Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Warszawie. Każda z nich miała prawo do udzielania wiążących wykładni w zakresie wszystkich podatków.

Czas na specjalizację

Ale ten system odchodzi do lamusa. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego urzędnicy resortu napisali, że 7 lat działania obecnego systemu pokazuje konieczność większej centralizacji wydawania interpretacji w zakresie poszczególnych podatków. „Wydawanie bowiem interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów upoważnionych w zakresie wszystkich podatków implikuje istotne problemy w zakresie prawidłowości i niejednolitości interpretacji, co skutkuje stanem niepewności u podatników co do ich sytuacji prawno-podatkowej” – czytamy w uzasadnieniu. Sposobem na to, że poszczególne izby skarbowe wydają odmienne interpretacje w podobnych sprawach, ma być ich specjalizacja w zakresie poszczególnych podatków. Zmiany, które mają do tego doprowadzić, resort finansów chce rozpocząć od 1 lipca 2015 r.

Łódź bez interpretacji dla osób prawnych

W projekcie nowego rozporządzenia zapisano, że prawo do wydawania interpretacji nadal ma pięć izb skarbowych w Polsce. Chodzi o Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz i Warszawę. Ale zmieni się zakres prawa podatkowego, którym poszczególne izby skarbowe będą mogły się zajmować. Z dniem wejścia w życie rozporządzenia Izba Skarbowa w Łodzi straci prawo do wydawania interpretacji dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych. Wykładnie w tej sprawie dla podmiotów z województw lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego (które wcześniej również w tym zakresie podlegały pod Łódź), przejmie Izba Skarbowa w Katowicach. Tam także będą wydawane wykładnie dotyczące podatku od osób prawnych, o które będą się ubiegać podatnicy z województwa dolnośląskiego, które obecnie podlega pod izbę w Poznaniu. W przypadku Katowic z kolei dojdzie do zmian w przypadku prawa do interpretowania przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprawdzie, jak napisano w projekcie, ta izba nadal będzie mogła wydawać wykładnie przepisów o podatku od osób fizycznych, ale wyłącznie dla podatników z województwa małopolskiego. Województwo podkarpackie, które do tej pory podlegało w tym zakresie Katowicom, przechodzi pod opiekę izby w Bydgoszczy, zaś opolskie dostała Izba Skarbowa w Łodzi.

„Niszowe” podatki biorą Warszawa i Katowice

W przypadku podatku od towarów i usług zmiany właściwości miejscowych będą niewielkie. Jedynie województwo opolskie przechodzi spod jurysdykcji Izby Skarbowej w Łodzi pod opiekę Poznania. O wiele większe zmiany nastąpią w przypadku pozostałych podatków, które – z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę zapytać kierowanych przez zainteresowanych – resort finansów w uzasadnieniu określił jako „niszowe”. Chodzi o podatek akcyzowy, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych oraz o podatek od gier. W ich przypadku oraz w sprawie niejasności w zapisach Ordynacji podatkowej prawo do wydawania interpretacji będą miały tylko dwie izby skarbowe w kraju: Katowice będą zajmować się wnioskami z całego kraju poza województwem mazowieckim, zaś Izba Skarbowa w Warszawie będzie interpretować przepisy na wniosek podatników z woj. Mazowieckiego oraz tych, którzy mają siedzibę poza terytorium kraju.

Co ciekawe – o ile w przypadku podatków od osób fizycznych i prawnych oraz VAT-u w razie problemów z ustaleniem właściwości miejscowej wnioski o interpretacje powinny być kierowane do izby warszawskiej, to w przypadku podatków „niszowych” właściwym adresem dla wniosków bez właściwości miejscowej będą Katowice.

To jeszcze nie koniec

Zmiany, jakie resort finansów chce wprowadzić od 1 lipca, to pierwszy etap przekształceń, które mają zreformować system wydawania interpretacji podatkowych. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, że koncepcja dalszego rozwoju Krajowej Identyfikacji Podatkowej zakłada jej centralizację. To oznacza, że podatników czekają kolejne zmiany w zasadach wydawania wykładni podatkowych. W uzasadnieniu napisano także, że nowe przepisy będą odnosić się do wniosków o interpretację złożonych po 30 czerwca 2015 r. To oznacza, że jeśli np. do tego czasu do Izby Skarbowej w Łodzi spłynie wniosek o wydanie interpretacji w sprawie przepisów podatkowych, dotyczących osób fizycznych, odpowiedzi udzieli jeszcze izba łódzka.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych