Okiem eksperta: dlaczego greckie akcje pójdą w górę?
- Hiszpańskie akcje wyglądają obiecująco w efekcie zwiększonej aktywności gospodarczej
- Sektor opieki zdrowotnej staje się coraz droższy w ujęciu historycznym
- Akcje spółek energetycznych nadal w cenie pomimo spadku cen ropy
Rynki obligacji na całym świecie kurczą się, oferując najbardziej niechętnym do podejmowania ryzyka inwestorom zaledwie przechowalnię dla ich pieniędzy. Gospodarka światowa w 2015 r. będzie nadal się rozwijać, a najjaśniejszym punktem pod tym względem będą Stany Zjednoczone. W efekcie światowe akcje ponownie staną się jedyną klasą aktywów zdolną wygenerować jakiekolwiek zyski dla inwestorów.
Ceny energii w okresie świątecznym i z początkiem roku nadal spadały: cena ropy Brent osiągnęła poziom 55,50 USD za baryłkę. W naszej prognozie podkreśliliśmy, że akcje spółek energetycznych odegrają znaczącą, pozytywną rolę w kontekście całego rynku akcji; szczególny nacisk położony będzie w 2015 r. na akcje spółek oferujących towary i usługi konsumpcyjne.
Na poziomie krajowym, nasza opinia zasadniczo brzmi: kupujcie akcje hiszpańskie i sprzedawajcie akcje chińskie. Pierwsza część tego zalecenia wynika z rosnącej aktywności gospodarczej w Hiszpanii, natomiast druga – z przedłużającej się hossy.
Trzy wykresy na rozpoczęcie 2015 r.
Mimo iż w bieżącym roku odbyło się dotychczas zaledwie kilka sesji, przyjrzyjmy się, które branże cieszą się popularnością – inwestorzy instytucjonalni już korygują swoje portfele pod kątem nowego roku.
Na pierwszy plan wysuwa się rynek nieruchomości: w ciągu pierwszych sesji w tym roku akcje spółek tego sektora odnotowały wzrost o ponad 1%. Ze względu na niskie stopy procentowe na całym świecie, tendencja ta utrzyma się przez cały 2015 r., oferując korzystne dywidendy z tytułu najmu i aprecjacji cen.
Równie dobrze rok ten rozpoczął się dla branży farmaceutycznej i biotechnologicznej; ceny akcji spółek tego sektora w dalszym ciągu rosną. Jak już wspominaliśmy w połowie grudnia, sektor opieki zdrowotnej staje się jednak coraz droższy w ujęciu historycznym.
Interesujące jest wreszcie obserwowanie akcji spółek energetycznych pomimo utrzymującego się spadku cen ropy (i wyprzedaży akcji spółek oferujących towary i usługi konsumpcyjne).
Warto również rozpocząć nowy rok krótkim przeglądem wycen w poszczególnych branżach. Cztery najtańsze branże to: bankowa, ubezpieczeniowa, energetyczna i motoryzacyjna (zob. wykres poniżej), natomiast najdroższymi pozostają nadal branże: farmaceutyczna i biotechnologiczna.
W grudniu, w 2014 r. wzrost znacznie przewyższył wartość akcji i w naszej opinii tendencja ta utrzyma się również w 2015 r. Oznacza to, że mimo iż spółki z sektorów o niskiej relacji cena-zysk mogą wydawać się atrakcyjne, w istocie wiążą się z niewielkim wzrostem i niepewną rentownością.
Poniżej bieżące trendy dotyczące impetu na światowych rynkach akcji w podziale na poszczególne sektory. Ceny akcji spółek energetycznych spadły o niemal 25% i przewidujemy, że spadek ten się utrzyma w pierwszym kwartale 2015 r., jednak w miarę zbliżania się do drugiego kwartału rynek energii stanie się znacznie bardziej interesujący.
Przesadna reakcja Grecji może wskazywać na pewien potencjał...
W styczniu głównym tematem w Europie będzie bez wątpienia Grecja. 25 stycznia odbędą się w tym kraju kolejne wybory; w sondażach prowadzi obecnie partia opozycyjna Syriza, słynąca z niechęci do europejskiej waluty i z zapowiedzi wyprowadzenia Grecji ze strefy euro.
Jednak ostatnie komentarze liderów partii stały się bardziej umiarkowane, a najnowsze sondaże wskazują, że zdecydowana większość Greków chce pozostać w strefie euro. Naszym zdaniem Grecja zachowa wspólną walutę nawet w przypadku, gdy Syriza wygra wybory.
W związku z powyższym i w oparciu o pozytywną prognozę konsensusu dotyczącą greckiej gospodarki, uważamy, że obecny spadek cen akcji greckich spółek to szansa na taktyczny zakup tych akcji.