Analizy

Rynki walutowe w tym tygodniu – przedsmak wydarzeń

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 26 stycznia 2015, 17:07

    Aktualizacja: 26 stycznia 2015, 17:08

  • Powiększ tekst

Uwaga na nerwowość po decyzji SNB/EBC/wyborach w Grecji: W weekend rynek wydawał się nieco spanikowany; zasadnicze pytanie brzmi: czy zdołamy zachować spokój w kontekście faktu, iż najważniejsza para walutowa, EUR/USD, w piątek wykazywała oznaki utraty płynności? Wynikało to ze spadku o 500 pipsów z poziomu maksimów odnotowanych tuż przed zapowiedzią luzowania ilościowego przez Europejski Bank Centralny.

Wybory w Grecji najprawdopodobniej będą problemem długofalowym, ponieważ upłynie dużo czasu, zanim okaże się, czy Grecja jest w stanie uformować rząd po zwycięstwie partii Syriza (przeciwnej oszczędnościom) i jakie będą jej ostateczne postulaty. W tym momencie nie należy poważnie brać pod uwagę wyjścia Grecji ze strefy euro. Przed weekendem nie widać było żadnych oznak rozprzestrzeniania się ryzyka: rentowności obligacji państw peryferyjnych odnotowywały rekordowe minima i nawet rentowności obligacji greckich zdecydowanie spadły.

Wsparcie dla EUR? Wyprzedaż euro zyskała na sile i nie można mówić o zakończeniu tej sytuacji, dopóki druga strona rynku nie wykona znaczącego ruchu (duże odbicie w parach z EUR - to właśnie na to czekamy). Poniżej 1,1200, tj. kluczowego poziomu w parze EUR/USD, kolejnym istotnym poziomem jest 1,10 i nawet największe banki obniżają prognozy poniżej poziomu parytetu do końca tego roku.

FOMC i PKB Stanów Zjednoczonych w IV kwartale: Rynek ma stosunkowo umiarkowane oczekiwania w odniesieniu do zaplanowanego na środę posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, biorąc pod uwagę ostatnią decyzję EBC. Bank of Canada zapowiedział w tym tygodniu zaskakujące cięcia stóp, a rynek zasadniczo uwzględnia w wycenach jedną podwyżkę o 25 punktów bazowych do końca tego roku (ogłoszoną na posiedzeniu we wrześniu). Przewidziane na środę posiedzenie FOMC będzie ściśle merytoryczne i obejmować będzie jedynie oświadczenie w sprawie polityki pieniężnej, bez konferencji prasowej Janet Yellen. W odniesieniu do ewentualnych niespodzianek dotyczących retoryki, poprzeczka znajduje się raczej nisko: pasywne oświadczenie przy użyciu retoryki nieodbiegającej od tej z grudnia postrzegane będzie jako agresywne i potencjalnie wspierające USD. W piątek opublikowane zostaną pierwsze szacunki dotyczące PKB Stanów Zjednoczonych w IV kwartale.

RBNZ: Godzinę po posiedzeniu FOMC Reserve Bank of New Zealand poda do publicznej wiadomości swoją najnowszą decyzję w sprawie oficjalnej stopy gotówkowej. Nowozelandzkie stopy ostatnio spadły w odpowiedzi na cięcie stóp przez Bank of Canada – dlatego ryzyko w tym przypadku może być dwukierunkowe. Wydaje się, że nowozelandzki bank centralny skłania się ku łagodnej retoryce, jednak to się dopiero okaże.

Australia - CPI: Po raz pierwszy od 2009 r. nastąpiło istotne techniczne przełamanie poniżej ostatnich minimów i ważnego poziomu 0,8000 w parze AUD/USD. Posiedzenie FOMC i odczyt australijskiego CPI w środę będą kluczowe dla ustalenia krótkoterminowego kierunku kursu AUD/USD.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych