Analitycy PKO BP: Kurs EUR/PLN w drugiej połowie roku powinien ukształtować się na poziomie 4,2
W całym 2015 r. wzrost polskiego PKB powinien osiągnąć 3,6 proc. Spadek cen, który utrzyma się jeszcze na początku roku, wyhamuje. W efekcie RPP dokona obniżki stóp proc. o nie więcej niż 25-50 pb. Kurs EUR/PLN w drugiej połowie roku powinien ukształtować się na poziomie ok. 4,2. Dobra sytuacja gospodarcza w środowisku niskich stóp proc. stworzy korzystne warunki dla polskiego rynku akcji
Dynamika PKB w pierwszej połowie wyniesie 3,0-3,5 proc. r/r, w drugiej połowie roku nastąpi przyspieszenie do 4,0-4,5 proc. r/r. Wzrost gospodarczy będą wspierać niskie ceny ropy, inwestycje publiczne oraz niższe stopy procentowe, które łącznie do dynamiki PKB mogą dodać +1,4pp. W przeciwnym kierunku będą działać recesja w Rosji oraz umocnienie CHF, które łącznie mogą odjąć -0,8pp od dynamiki PKB w tym roku.
Inflacja prawdopodobnie obniży się jeszcze w 1 kw. 2015 r. W efekcie spadku cen paliw wskaźnik CPI może spaść w okolice -1,5% r/r, jednak już od 2 kw. 2015 r. zacznie stopniowo rosnąć wracając w okolice 0 proc. r/r w 3 kw. i osiągając 1 proc. r/r na koniec roku. Przedłużający się okres „deflacji” może skłonić RPP do dalszego luzowania polityki pieniężnej, którego skalę powinno jednak ograniczać silne tempo wzrostu PKB. Wydaje się, że w warunkach „deflacyjnej ekspansji” podzielona RPP nie powinna obniżyć stóp procentowych o więcej niż 25-50pb. Do głębszych obniżek stóp mogłoby dojść w sytuacji silnej aprecjacji PLN lub pogorszenia danych ze sfery realnej.
Pełna treść analizy dostępna tutaj: gb.pl