Analizy

S&P nie ma litości dla Grecji

źródło: Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 6 lutego 2015, 19:08

  • 1
  • Powiększ tekst

Agencja Standard & Poor's obniżyła w piątek rating Grecji o jeden stopień, z "B" do "B-". Tego samego dnia greckie władze poinformowały, że nie chcą nadal korzystać z pakietu pomocowego UE, lecz będą zabiegać o tymczasowe finansowanie pomostowe.

Standard & Poor's poinformował w komunikacie, że obniża rating greckiego długu w związku z obawami o sytuację finansową kraju w okresie, w którym rząd w Atenach stara się renegocjować swoje zadłużenie.

Agencja ratingowa ostrzega też, że może ponownie obniżyć notę Grecji z uwagi na obawę o "ograniczenie płynności" greckich banków.

Tymczasem anonimowy przedstawiciel greckiego rządu powiedział agencji Reutera, że Grecja nie chce już od swych europejskich partnerów pieniędzy z pakietu pomocowego (tzw. bailoutu), chce jednak móc wyemitować więcej krótkoterminowych obligacji skarbu państwa.

Ateny chcą też "porozumienia pomostowego", czyli tymczasowego finansowania na okres przygotowywania przez nowy rząd planu renegocjacji zadłużenia.

"To porozumienie pomostowe to nie jest nowy bailout, obłożony warunkami, inspekcjami, wizytami (wierzycieli)" - powiedział rozmówca Reutera.

Agencja przypomina, że Ateny będą musiały zapłacić w lutym odsetki od swego zadłużenia na sumę około 2 mld euro, a w marcu spłacić pożyczkę od Międzynarodowego Funduszu Walutowego wartą 1,5 mld euro.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze