Wall Street: Spadki w oczekiwaniu na wystąpienie prezes Fed
Sesja na giełdach w USA przebiegała w czwartek pod znakiem spadków. Nastroje psuły doniesienia z Niemiec, gdzie mocną przecenę kontynuował sektor motoryzacyjny. Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych w USA będzie wystąpienie prezes Fed Janet Yellen. Szefowa Rezerwy Federalnej wystąpi jednak po zamknięciu sesji.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,48 proc., do 16.201,32 pkt.
S&P 500 stracił 0,34 proc. i wyniósł 1.932,23 pkt.
Nasdaq Comp. stracił 0,38 proc. i wyniósł 4.734,48 pkt.
Ze spółek silnie spadał kurs producenta maszyn budowlanych, koncernu Caterpillar. Spółka obniżyła prognozę finansową na ten rok oraz poinformowała o redukcji zatrudnienia, która może objąć nawet 5 tys. zatrudnionych pracowników.
Po zamknięciu sesji, o godz. 23 czasu polskiego, szefowa Fed-u wygłosi wykład na Uniwersytecie Massachusetts. Rynek liczy na sygnały co do zamierzeń Fed-u w sprawie przyszłości podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku.
Fed wbrew oczekiwaniom części obserwatorów powstrzymał się od podwyżki na ubiegłotygodniowym posiedzeniu. Po jego zakończeniu prezes Fed-u stwierdziła, że bank centralny wciąż zastanawia się na podwyżkami stóp procentowych w tym roku, i że decyzja taka może potencjalnie zapaść już na kolejnym posiedzeniu Fed-u, które odbędzie się w październiku.
"Dzisiaj wszyscy czekamy na Yellen. Jej słowa mogą zabrzmieć jastrzębio. Być może wskaże ona, że stopy procentowe zostaną podniesione w tym roku" – powiedział w CNBC Peter Cardillo, główny ekonomista Rockwell Global Capital.
Jak ocenił, jeśli indeksowi S&P 500 uda się obronić wsparcie na poziomie 1900 pkt., może to sugerować koniec korekty na giełdach w USA.
"Koniec września jest sezonowo słaby na rynku. Biorąc pod uwagę wysoką niepewność oraz niskie obroty możliwa jest duża zmienność" – dodał.
Słabe nastroje wśród inwestorów to efekt m.in. powrotu silnych spadków na giełdę niemiecką, gdzie Dax stracił blisko 2 proc., a indeksy znowu ciągnęły w dół silnie spadające akcje koncernów samochodowych, którym przewodził tym razem kurs BMW.
Powrót przeceny w Niemczech to efekt informacji czasopisma motoryzacyjnego "Auto Bild", które twierdzi, że nie tylko samochody Volkswagena, ale także jeden z modeli BMW przekracza normy emisji spalin.
Informacja na ten temat, z powołaniem na Międzynarodową Radę ds. Czystego Transportu (ICCT), ukazała się na stronie internetowej czasopisma. Szerszy materiał ma zostać zamieszczony w najnowszym drukowanym numerze, który będzie dostępny od piątku. BMW zdementował tę informację.
Rynek poznał sporą porcję danych makro z gospodarki USA. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 267 tys. z 264 tys. tydzień wcześniej po korekcie. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 272 tys.
Zamówienia na dobra trwałe w USA w sierpniu spadły mdm o 2,0 proc., po tym jak w lipcu wzrosły o 1,9 proc. mdm po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia spadną o 2,3 proc. mdm.
Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu pozostały bez zmian mdm wobec wzrostu o 0,4 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Tutaj analitycy oczekiwali wzrostu o 0,1 proc. mdm.
Bardzo dobre były dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów w USA w sierpniu wzrosła do najwyższego poziomu od siedmiu lat i wyniosła 552 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 515 tys.
PAP, sek