2017 rokiem silnego dolara
Fatalne dane z rynku pracy z USA za maj doprowadziły do dużego osłabienia dolara. Dużej zmianie uległa sytuacja na eurodolarze jak i na USD/PLN. Na najbliższym posiedzeniu FED szanse na podwyżkę stóp procentowych są znikome. W długiej kilkumiesięcznej perspektywie dolar powinien odzyskać siły. W dalszej perspektywie (2017 rok) oczekuję na kolejną falę wzrostów na indeksie dolara i na spadki na eurodolarze, docelowo 0.95 USD. W tych warunkach złoty może się osłabiać. Dodatkowo mogą się pojawić czynniki fundamentalne (słabsze dane z gospodarki).
Wieloletni trend wzrostowy na dolarze
Majowe dane z rynku pracy w USA były bardzo słabe, wręcz fatalne. W sektorze pozarolniczym przybyło zaledwie 38 tys. miejsc pracy, oczekiwano 161 tys. Dodatkowo dane za kwiecień zostały skorygowane w dół. Dolar poważnie się osłabił. Wielu inwestorów zastanawia się kiedy dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych i czy to nastąpi.
Popatrzmy na długoterminowy wykres indeksu dolara. Od marca 2015 roku trwa konsolidacja. Jest to średnioterminowa korekta w długoterminowym trendzie wzrostowym, a ściślej fala czwarta (wykres 1). W średnim terminie (kilka tygodni) kurs dolara może spaść na tegoroczne dno i je na jakiś czas pogłębić. Jednak w dalszej perspektywie oczekuję na powrót powyżej 93.20. Będzie to sygnał zakończenia kilkunastomiesięcznej fali czwartej.
Wykres 1. Indeks dolara w długim terminie (świece tygodniowe)
Może to nastąpić w tym roku. W 2017 roku możemy zobaczyć kolejną wielomiesięczną falę wzrostów. Co oczywiście będzie miało kapitalne znaczenie dla wszystkich par walutowych z dolarem (plus sytuacja fundamentalna danej waluty, na przykład funt brytyjski czy polski złoty).
EURODOLAR
Przejdźmy do sytuacji na najpopularniejszej parze walutowej jaką jest eurodolar. W ostatni piątek doszło do silnego wzrostu o 220 pipsów. Potem kurs eurodolara powrócił do silnego oporu w rejonie 1.1420 USD. Sytuacja średnioterminowa uległa znacznej poprawie.
Z dna z marca 2015 roku trwa już 12 miesięczna korekta w ramach fali czwartej. Analogia do sytuacji długoterminowej na wykresie indeksu dolara (wykres 1) jest oczywista.
Kilkunastomiesięczna płaska fala czwarta (A-B-C) nie uległa jeszcze zakończeniu. W dalszej kilkutygodniowej perspektywie możliwy atak na tegoroczny szczyt (1.1615 USD). Zniesienie fali 3-ciej z poziomu 1.40 USD do 1.0460 USD wypada na poziomie 1.18 USD. W tej okolicy może dojść do zakończenia fali czwartej. W dalszej wielomiesięcznej perspektywie oczekuję spadków. Przełamanie wsparcia w rejonie 1.05 USD wygeneruje sygnał do spadków do parytetu (poziom 1.00 USD), target szacuję na 0.95 USD. Dno może wypaść w 2017 roku. W dalszej perspektywie powinniśmy zobaczyć kolejne co najmniej 2-3 letnie odbicie (wykres 2).
Wykres 2. EUR/USD w długim terminie (świece miesięczne)
Przeanalizujmy sytuację w średnim terminie. Kilka tygodni temu na wykresie dziennym pojawiła się spadająca gwiazda i doszło do kilkutygodniowej fali spadków. Struktura spadków nie była 5-falowa. Późniejsze odbicie było bardzo silne, co wskazuje, że to nie jest korekta spadków z tegorocznego szczytu. Wzrosty z dna z marca 2016 roku mogą przyjąć postać trójfalową (A)-(B)-(C). Obecnie bylibyśmy w fali (C). Fala (A) trwała 53 sesje i miała zasięg 790 pipsów. Należy przygotować się, że fala (C) będzie miała porównywalne parametry. Oznaczałoby to, że szczyt może wypaść w sierpniu. Zasięg wzrostów można byłoby szacować na okolice 1.1890 USD. Struktura wzrostów fali (C) może być 5-falowa lecz prawdopodobnie nie jest to jedyny możliwy układ fal (wykres 3).
Wykres 3. EUR/USD w średnim terminie (świece dzienne)
Po przekroczeniu oporu w rejonie 1.1615 USD należy zachować dużą czujność, gdyż tak jak to było kilka tygodni temu zwrot na południe może być bardzo gwałtowny. Przebicie od góry wsparcia w rejonie 1.1615 USD a potem 1.1450 USD wygeneruje średnioterminowy sygnał do spadków. W dalszej perspektywie kolejny sygnał pojawi się po przełamaniu dna fali (B) na poziomie 1.11 USD. Kolejnym celem w wielomiesięcznej perspektywie będzie dno z marca 2015 roku na poziomie 1.0462 USD.
Sławomir Dębowski, Główny Analityk Globtrex.com NEWS