Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Korekta na kangurze powstrzymana przez Fibonacciego

źródło: Tomasz Wiśniewski, Krzysztof Koza, analitycy Admiral Markets Polska

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2013, 18:37

  • Powiększ tekst

Poprzedni tydzień na parze AUDUSD rozgrywany był pod umocnienie dolara australijskiego względem dolara amerykańskiego. Od początku tego tygodnia obserwujemy ruch korekcyjny tego wzrostu.

Kurs AUDUSD dotarł do wsparcia wyznaczonego geometrią 38,2%. Jak widzimy na wykresie 4-godzinowym, to wsparcie było kilka razy atakowane, jednak niedźwiedzie nie miały tyle siły, aby pokonać ten poziom. Kurs wybił się dziś z kanału spadkowego i kieruje się na północ. Mimo, że do ważnej strefy oporów jest jeszcze daleko, to jednak przy kontynuacji ruchu wzrostowego w długim terminie to właśnie strefa 0,9320-0,9345 powinna odegrać kluczową rolę. Na chwilę obecną kurs powinien kontynuować ruch w kierunku lokalnego szczytu 0,9220. Pierwszym wsparciem dla tej pary jest strefa między geometriami 38,2% a 41,4% (0,9078-0,9066).

Kabel ponownie atakuje

W ostatnim czasie obserwujemy silne umocnienie funta brytyjskiego. Pierwszą silną reakcję na tym instrumencie wywołał w poprzednim tygodniu szef Banku Anglii Mark Carney, którego słowa wskazujące, że poza stopą bezrobocia jest wiele czynników mogących wpłynąć na wcześniejszą decyzję w kwestii podnoszenia stóp procentowych wywołały euforię wśród inwestorów. Kurs doszedł do poziomu 1,5574, po czym rozpoczęła się korekta. Dziś napłynęły dane odnośnie stopy bezrobocia w czerwcu, która zgodnie z prognozą wyniosła 7,8%. Lepsze dane z rynku pracy przełożyły się na wzrosty na GBPUSD. Obecnie wygląda na to, że byki chcą ponownie zaatakować 1,5574. Przy pozytywnym teście pierwszy zasięg to 1,5600 a kolejny 1,5750. To może być ciekawa walka. Najbliższy opór to 1,5574, natomiast wsparcie 1,5422.

USDJPY walczy z 61,8%

Słabość jena jest widoczna na wszystkich konfiguracjach tej waluty. Para USDJPY już od wczorajszych godzin wieczornych walczy z oporem zlokalizowanym na geometrii 61,8%. To bardzo silny poziom, dlatego byki będą musiały użyć więcej siły niż zwykle. Mimo przesłanek wskazujących na możliwość osłabiania się jena w stosunku do dolara amerykańskiego (słabsze dane dt. wstępnego PKB za II kwartał), para jednak zatrzymała swój ruch wzrostowy i od wczoraj podąża bocznie. W najbliższym czasie opór na 98,36 będzie kluczowy i dopiero przebicie go będzie wspierało dalszy scenariusz wzrostowy. Strefa wsparć (niebieska) na tej parze wyznaczona geometrią Fibonacciego ostatniej fali wzrostowej znajduje się na 97,47-97,34.

USDCHF w kierunku ważnych oporów

Kurs pary USDCHF kontynuuje ruch wzrostowy zapoczątkowany w poprzednim tygodniu. W dniu wczorajszym został przebity opór wyznaczony 1-miesięczną linią trendu (linia fioletowa). Kurs po przebiciu kontynuował ruch wzrostowy. Jednak obecnie przed bykami znajdują się kolejne kluczowe opory. Po pierwsze lokalne szczyty z końca lipca i początku sierpnia. Po drugie strefa oporów między geometriami 38,2% a 41,4% (0,9394-0,9412). Dopiero po przebiciu tych oporów powinny pojawić się nowe sygnały wspierające scenariusz dalszych wzrostów. Pierwszym zasięgiem bazującym na geometrii 61,8% powinien być 0,9530. Obecnie wsparciem dla tej pary będzie linia trendu (fioletowa), która wcześniej stanowiła opór.

Tomasz Wiśniewski, Krzysztof Koza, analitycy Admiral Markets Polska

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.