Ma być łatwiej firmom. Urzędy techniczne dogadały się
Wzajemne uznawanie wystawianych przez siebie uprawnień i zaświadczeń kwalifikacyjnych przewiduje porozumienie Urzędu Dozoru Technicznego, Transportowego Dozoru Technicznego i Wojskowego Dozoru Technicznego. To ułatwienie przy dużych i złożonych inwestycjach.
Jak podał UDT, strony porozumienia zadeklarowały m.in. wymianę informacji dotyczących urządzeń technicznych mogących stwarzać zagrożenie, ograniczenie zagrożeń stanowiących źródła wypadków, wspólne szkolenia.
W praktyce porozumienie UDT, TDT i WDT oznacza, że inwestorzy realizujący projekty podlegające jednemu urzędowi dozorowemu, będą mogli współpracować z firmami posiadającymi uprawnienia pozostałych urzędów.
Zgodnie z umową zasada wzajemności dotyczy wszystkich jednostek dozoru, działa we wszystkie strony i obejmuje także możliwość stosowania materiałów pochodzących od wytwórców uprawnionych przez jeden z dozorów czy możliwość zatrudniania pracowników posiadających kwalifikacje potwierdzone już przez jeden z urzędów.
Porozumienie ma ułatwić prowadzenie dużych i złożonych inwestycji, np. terminala LNG w Świnoujściu. Elementy terminala, jak rurociągi, stałe zbiorniki ciśnieniowe, zbiorniki magazynowe to typowy obszar działalności UDT. Jednak w tym przypadku elementy te podlegają TDT. Umowa oznacza m.in. możliwość współpracy przy projekcie firm posiadających już odpowiednie uprawnienia UDT.
Urząd Dozoru Technicznego odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych. W gestii Transportowego Dozoru Technicznego są natomiast urządzenia m.in. do rozprężenia cieczy lub gazów, ich transportu i magazynowania. Wojskowy Dozór Techniczny odpowiada za bezpieczeństwo urządzeń technicznych w sektorze obronnym.
(PAP)