Mosbacher wraca do Polski, by pomóc Solorzowi zbudować atom
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA oraz IP3 Corporation, amerykańska firma technologii nuklearnej, podpisały porozumienie dot. wdrożenia i rozwoju w Polsce energetyki jądrowej. Chcą wspólnie opracować ścieżkę uruchomienia elektrowni atomowej w naszym kraju – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Do zarządu IP3 dołączyła Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce
Czytaj też: PKN Orlen inwestuje w technologię SMR-ową, powstaną reaktory do 5- i do 300 MW
Czytaj też: Atom z SMR-ów zasili rosyjską kopalnię, oraz biznes w Polsce
W rozwijanym przedsięwzięciu poza należącym do Zygmunta Solorza ZE PAK uczestniczy firma Synthos Michała Sołowowa. Pierwszy mały reaktor SMR miałby powstać najdalej do 2030 r.
Jak czytamy na rp.pl, „zgodnie z ogłoszonym we wtorek komunikatem Amerykanie mają pomóc w opracowaniu planu, który pozwoli „szybko i efektywnie” wprowadzić atom do Polski. Współpraca ma zagwarantować na wypracowanie i uzyskanie niezbędnych zgód odpowiednich władz, zarówno w USA, jak i Polsce. Atutem amerykańskiej firmy może tu być osoba Georgette Mosbacher, byłej ambasador USA w Warszawie, która właśnie dołączyła do zarządu IP3”.
Plany Sołowowa i Solorza uruchomienia w Polsce reaktorów SMR (small modular reactors) naznaczone są pośpiechem. Pierwszy reaktor powstanie maksymalnie do 2030 r., a kolejne w rocznych odstępach – mówią biznesmeni w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Polscy miliarderzy podkreślają, że w perspektywie najbliższej dekady nasz kraj czeka konieczność wyłączenia części elektrowni węglowych, łącznie około 7,2 GW mocy. Tę lukę ma zapełnić atom. Ich projekt nie ma być konkurencją, lecz uzupełnieniem rządowego planu budowy energetyki nuklearnej, który – skądinąd – także zakłada szybkie tempo budowy reaktorów - informuje „Rzeczpospolita”.
Biznesmeni wstępnie szacują koszt projektu ZEPAK i IP3 na 4,8 mld zł. Zamierzają finansować projekt w częściach równych proporcjonalnie do udziałów w spółce celowej. Jak podaje „Rzeczpospolita”, cały czas aktualny jest także pomysł zaangażowania się Zygmunta Solorza w inwestycję budowy elektrowni jądrowej w Kaliningradzie.
rp.pl/mt
Czytaj też: Naimski przekreśla nadzieje Solorza na atom w Rosji, choć…