Senator Bierecki pyta premiera o działania KNF w celu ochrony polskich akcjonariuszy słoweńskiego banku
Senator Grzegorz Bierecki złożył oświadczenie skierowane do premiera Donalda Tuska i dotyczące działań Komisji Nadzoru Finansowego w związku z wyrejestrowania z warszawskiej giełdy akcji słoweńskiego banku Nova Kreditna Banka Maribor. Zgodnie ze słoweńskim prawem akcjonariusze mogli zostać pozbawieni akcji i nie mają żadnych praw dochodzenia swojego majątku.
Akcjonariusze słoweńskiego banku mogli się pouczyć na początku roku jak kapitaliści pod rządami komunistów. Zostali wywłaszczeni bez prawa do jakiegokolwiek odszkodowania. Pomimo, że kupowali akcje na warszawskiej giełdzie, obowiązywało ich słoweńskie prawo, a to pozwala unieważnić papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę, żeby ją ratować przed bankructwem. W wyniku tego prawa polscy inwestorzy giełdowi, którzy byli drugim - po rządzie Słowenii – największym akcjonariuszem Nova KBM i posiadali 2,9 mln akcji tego banku, ponieśli straty szacowane na ok. 150 mln złotych.
Czy polscy inwestorzy zdawali sobie sprawę z tego niebezpieczeństwa? Czy polski nadzór ostrzegał ich przed tym? Takie pytania postawił senator Grzegorz Bierecki premierowi Donaldowi Tuskowi. W oświadczeniu padają następujące pytania:
1) Czy prospekt emisyjny słoweńskiego banku podlegał zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego? Jeśli tak to kiedy i kto za nie odpowiadał, jeśli nie to na podstawie jakich przepisów spółka została dopuszczona do obrotu na GPW w Warszawie i kto za to odpowiadał?
2) Czy prospekt emisyjny lub inny adekwatny dokument przedstawiany polskim inwestorom przedstawiał możliwość wyrejestrowania akcji banku w skutek podjęcia nadzwyczajnych kroków prawnych podjętych przez władze Słowenii?
3) Czy prospekt emisyjny lub inny adekwatny dokument podlegający zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego zawierał nieprawdziwe informacje i czy w sposób adekwatny informował o rzeczywistej sytuacji emitenta i ryzyku związanym z inwestycjami w jego akcje?
4) Czy emitent informował o nowelizacji Prawa bankowego Słowenii i wynikających z niej ryzyk dla jego akcjonariuszy - swoich inwestorów w Polsce? Jeśli tak to kiedy, jeśli nie to jakie kroki w związku z tym podjął KNF w stosunku do emitenta papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na GPW w Warszawie?
5) Czy KNF wydał ostrzeżenie dla polskich inwestorów o zmianie stanu prawnego w Republice Słowenii i ich potencjalnych konsekwencji dla polskich inwestorów posiadających akcje słoweńskich banków notowanych na GPW SA? Jeśli tak to kiedy i w jakiej formie, jeśli nie to dlaczego i kto za to odpowiada?
6) Jakie działania KNF podjął by zapobiec wyrejestrowaniu akcji banku z rachunków papierów wartościowych polskich inwestorów? Jeśli nie to kto za to odpowiada?
7) Jakie działania KNF podjął w stosunku do Republiki Słowenii lub Banku Słowenii w celu ochrony praw polskich inwestorów oraz w celu uzyskania przez nich ekwiwalentnej rekompensaty za akcje wyrejestrowane z ich rachunków papierów wartościowych?
8) Jakie działania KNF podejmował w celu ochrony polskich akcjonariuszy CEDC, których akcje również zostały wyrejestrowane z rachunków papierów wartościowych w oparciu o przepisy obowiązujące w USA?
9) W jaki sposób KNF zamierza chronić inwestorów inwestujących na GPW w Warszawie w akcje emitentów z państw obcych, przed zastosowaniem w stosunku do nich regulacji nieznanych polskiemu systemowi prawnemu prowadzących do wyrejestrowania akcji z rachunków papierów wartościowych bez odpowiedniego ekwiwalentu? Czy informacje o takich emitentach zamieszczane są na liście ostrzeżeń publicznych? Czy KNF zamierza odmawiać dopuszczania akcji obarczonych takim ryzykiem do obrotu na GPW w Warszawie?”
Odpowiedź na te pytania będzie bardzo istotna dla tysięcy polskich inwestorów. Na warszawskim parkiecie notowanych jest obecnie 45 zagranicznych spółek. Przykład słoweńskiego banku wskazuje, że ci, którzy kupili ich akcje, chociaż dokonują transakcji w złotówkach, przez polskie biura maklerskie i na polskiej giełdzie nie mogą liczyć na ochronę polskiego nadzoru finansowego.
on