Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

UE planuje nowy system finansowania budżetu. Jest mnóstwo pomysłów

Polska Agencja Prasowa

  • 25 lutego 2014
  • 19:05
  • 0
  • Tagi: budżet budżet UE finanse publiczne polityka Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Unia Europejska rozpoczyna prace nad zmianą finansowania swojego budżetu. We wtorek w Strasburgu szefowie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady UE ogłosili powołanie wspólnej grupy, która ma zaproponować reformę systemu zasobów własnych Unii.

"Już najwyższy czas na przebudowę obecnego systemu" finansowania budżetu UE - powiedział przewodniczący PE Martin Schulz.

"Traktat UE mówi, że unijny budżet powinien być finansowany z zasobów własnych, ale my nadal trzymamy się zbyt złożonego i przestarzałego systemu, pełnego wyjątków i opartego głównie na składkach z krajowych budżetów" - dodał.

Szefem tzw. grupy wysokiego szczebla, która będzie pracować nad reformą, został były premier Włoch Mario Monti. Zasiądą w niej przedstawiciele państw Unii, KE i PE. Jednym z jej członków ma być komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Wstępne rezultaty prac grupy mają być znane pod koniec tego roku, a pełny raport przedstawi ona w 2016 r., przy okazji przeglądu wieloletniego budżetu UE na okres 2014-2020. 

Rozpoczęcie prac nad zmianą sposobu finansowania Unii było jednym z warunków, od których w zeszłym roku europarlament uzależnił swoją zgodę na nowy wieloletni budżet. 

Obecnie zasoby własne unijnego budżetu pochodzą z opłat celnych i opłat wyrównawczych od cukru, części dochodów z podatku VAT w krajach UE oraz przede wszystkim ze składek państw członkowskich, co powoduje, że każdorazowo unijny budżet jest uzgadniany w drodze długich i zaciętych negocjacji między rządami.

Już w 2010 r. komisarz Lewandowski proponował rozważenie nowych źródeł zasilania unijnej kasy, np. z podatku od transakcji finansowych, wpływów z handlu prawami do emisji CO2, poprzez przejęcie części VAT (np. kilku punktów procentowych) lub CIT, podatku w postaci tzw. opłaty od transportu lotniczego oraz podatku energetycznego.

"Nie brakuje interesujących pomysłów, które są już na stole. Każdy z nich musi zostać przeanalizowany, bo obecny system finansowania UE nie odpowiada potrzebom" - powiedział na konferencji prasowej w Strasburgu premier przewodniczącej obecnie UE Grecji Antonis Samaras.

Szef KE Jose Barroso przyznał, że dyskusja o nowym systemie dochodów własnych UE na pewno będzie politycznie kontrowersyjna. Dlatego też przygotowanie propozycji decyzji powierzono grupie ekspertów.

"To kluczowa sprawa dla przyszłości UE. Nie chodzi o zaprojektowanie nowego unijnego podatku, ale o wypracowanie nowej koncepcji finansowania UE" - powiedział szef wspólnej grupy Mario Monti.   

Ze Strasburga Anna Widzyk (PAP)

Komentarze