TYLKO U NAS
Oto prawdziwy powód inwazji na Ukrainę! Mogła zastąpić Rosję
W internecie huczy, że odkryte w 2012 r. w okolicach Krymu podmorskie złoża gazu ziemnego okazały się tak potężne, że nie tylko pozwoliłyby Ukrainie uniezależnić się od importu surowca, ale uczyniłyby ją także konkurentem Rosji w dostawach do Europy, przekreślając jej długookresowe plany na zastosowanie wobec Unii szantażu gazowego. Rewelacje te częściowo potwierdził niedawno „Wall Street Journal”, szacując wartość ukraińskich złóż gazu położonych w południowo-wschodniej części kraju na bilion dol.
Według portalu wsj.com wojna toczy się o zasoby energetyczne. Ich przejęcie zapewniłoby Władimirowi Putinowi kontrolę nad drugimi największymi w Europie zasobami gazu ziemnego, wycenianymi na bilion dolarów. Poza gazem, Rosja przejęłaby kontrolę nad ukraińską ropą i kondensatem o wartości 400 mld dol., oraz większością ukraińskiego węgla – szóstymi największymi zasobami tego surowca na świecie. Jak podaje portal, wojska rosyjskie zajmują obecnie terytorium na północnym wybrzeżu Morza Azowskiego, wokół miast Donbas, Ługańsk i Donieck, na którym zlokalizowane jest 90 proc. zasobów energetycznych Ukrainy.
Obecne wydarzenia są swoistą powtórką z wcześniejszej rosyjskiej agresji na Krym w 2014 r., która dała Rosji kontrolę nad Sewastopolem i nadzwyczaj bogatymi złożami pod Morzem Czarnym – o wartości setek mld dol. Putin przekazał znajdujące się tam zasoby pod kontrolę Gazpromu i oznaczył jako wyłączna strefa ekonomiczna Morza Czarnego, chroniona przez rosyjską armię.
Jeszcze w 2012 r. Reuters informował, że Ukraina wybrała Royal Dutch Shella i amerykański Chervon na partnerów w projekcie eksploracji i wydobycia gazu z dwóch potencjalnie wielkich złóż gazu łupkowego. Złoże Yuzivska jest położone w obszarze pomiędzy Donieckiem i Charkowem, a prawo do jego zagospodarowania uzyskał Shell. W 2012 r. ukraińskie służby geologiczne oszacowały wielkość samego złoża Yuzivska na 2 biliony metrów sześć. gazu, a zlokalizowanego w okolicach Lwowa złoża Olesska na 800 mld – 1500 mld metrów sześc.
Według informacji Amerykańskiej Informacji ds. Energii z 2012 r. w Ukrainie położone są trzecie największe złoża gazu łupkowego w Europie, których wielkość oszacowano na 1,2 biliona metrów sześc.
Czytaj też: Gujana wśród największych eksporterów ropy? Roszady na szczycie!
wsj.com/reuters.com/mt