Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

PMI w polskim przemyśle najlepszy od grudnia 2010 roku. Ekspertka wyjaśnia co się na to złożyło i co będzie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 marca 2014, 08:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Wskaźnik PMI wzrósł ze styczniowego poziomu 55,4 i osiągnął wartość 55,9, wskazując na największą poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym od grudnia 2010 roku. Najnowszy odczyt był także łącznie czwartym najwyższym w historii zbierania danych. Wskaźnik PMI pozostał powyżej neutralnego progu 50.0 ósmy miesiąc z rzędu, po wcześniejszym piętnastomiesięcznym okresie spadków.

Komentarz: Agata Urbańska-Giner, ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej:

„Kolejny wysoki odczyt wskaźnika PMI. W lutym główny wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 55.9, najwyższego poziomu od grudnia 2010. Głównym motorem wzrostu są nowe zamówienia, które odnotowały drugie najwyższe tempo wzrostu w historii badania PMI (od czerwca 1998). Silne były nowe zamówienia w eksporcie, ale to przede wszystkim zamówienia krajowe przesądziły o wysokim wyniku w lutym. Rosnącym zakupom nakładów i produkcji ciągle towarzyszył spadek zapasów. To dobrze wróży przyszłemu tempu wzrostu.
Względnie silnie rośnie zatrudnienie, choć w lutym stopa wzrostu nieco spadła w porównaniu do stycznia. Silniejszemu wzrostowi produkcji towarzyszą spadki cen. Wskaźnik kosztów produkcji silnie obniżył się w lutym do poziomu poniżej 50 punktów. Ceny wyrobów gotowych spadają od drugiej płowy 2012 roku, a w lutym spadały szybciej niż w styczniu. Wyniki badania PMI potwierdzają naszą ocenę roku 2014. Spodziewamy się rosnącego tempa wzrostu PKB przy ograniczonej presji inflacyjnej i inflacji pozostającej poniżej celu NBP (2.5%)".

Opr. Jas

 

Powiązane tematy

Komentarze