Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

W polskim przemyśle nadal źle. PMI leci dalej dół

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 września 2014, 09:51

  • Powiększ tekst

Według najnowszych danych opracowanych przez Markit na zlecenie HSBC, w połowie III kwartału warunki w polskim sektorze przemysłowym ponownie uległy pogorszeniu. Liczba nowych zamówień spadła trzeci miesiąc z rzędu i to w większym tempie, co doprowadziło do pierwszego od czerwca 2013 roku spadku wielkości produkcji.

Wzrost liczby miejsc pracy w sektorze został utrzymany, jednak jego tempo było niewielkie. Presja inflacyjna pozostała słaba. Koszty produkcji wzrosły w niewielkim tempie, z kolei ceny wyrobów gotowych spadły dwudziesty pierwszy miesiąc z rzędu.

Wskaźnik PMI spadł z lipcowego poziomu 49.4 i odnotował w sierpniu wartość 49.0, sygnalizując niewielkie pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym. Główny wskaźnik spada nieprzerwanie od lutego, kiedy osiągnął najwyższy poziom od trzydziestu ośmiu miesięcy. Jest to najdłuższy okres spadków miesiąc do miesiąca od okresu marzec – grudzień 2008 roku.

Komentując wyniki badań PMI polskiego sektora przemysłowego, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała:

„W sierpniu drugi miesiąc z rzędu badanie PMI wskazuje na spadek aktywności w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Tym razem również indeks produkcji spadł poniżej granicy 50 pkt ekspansji i spadku aktywności, po raz pierwszy od czerwca 2013. Trzeci miesiąc z rzędu spadł w sierpniu indeks nowych zamówień, a tempo tego spadku przyspieszyło. Natomiast nowe zamówienia eksportowe spadły w sierpniu, ale w wyraźnie niższym tempie niż w poprzednich dwóch miesiącach. Badanie PMI wciąż wskazuje na słabą presję inflacyjną. W sierpniu koszty produkcji spadły po raz dwudziesty pierwszy z rzędu, choć w nieco wolniejszym tempie niż w lipcu. Natomiast ceny wyrobów gotowych bardzo nieznacznie wzrosły. W sumie wyniki badania PMI są bardzo negatywne i wskazują na dalsze osłabienie wzrostu produkcji przemysłowej i brak presji inflacyjnej w najbliższym okresie. Indeks PMI, szczególnie w porównaniu do nieznacznej poprawy najnowszych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej przypomina, że spadkowy trend bynajmniej nie wyhamował. Rada Polityki Pieniężnej będzie najpewniej debatowała kwestie obniżki stóp procentowych we wrześniu. Spodziewamy się, że decyzja o poluzowaniu polityki pieniężnej zostanie przegłosowana przed końcem roku.”

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.