INWAZJA NA UKRAINĘ
TikTok narzędziem masowej dezinformacji wojennej
Chiński TikTok stał się jedną z wiodących platform wykorzystywanych do rozpowszechniania fake newsów dotyczących wojny na Ukrainie - przekazała stacja BBC. Spreparowane transmisje, nagrania i zdjęcia są oglądane przez miliony użytkowników tej mobilnej aplikacji internetowej
Komunikatora TikTok używa już ponad 1 mld osób w skali świata, spośród których ponad połowa nie przekroczyła 30. roku życia. Nowi użytkownicy mogą uzyskać dostęp do fałszywych treści na temat wojny na Ukrainie średnio po 40 minutach od założenia konta na TikToku.
Podczas gdy platformy takie jak Facebook, Instagram i Twitter wprowadziły stosowne oznaczenia, wskazujące na zmanipulowane treści dotyczące wojny, TikTok wciąż uczynił w tej materii zbyt mało - zaalarmowano w artykule opublikowanym na portalu BBC. Jako przykłady „fejków” rozpowszechnianych na TikToku podano m.in. nagrania z wojen w Czeczenii, Syrii i Libii oraz manewrów wojskowych na Ukrainie przed kilkoma laty. Wszystkie te treści miałyby jakoby ukazywać inwazję Rosji na sąsiedni kraj.
Wygląda na to, że wiele zapętlonych, przerażających transmisji na żywo zostało prawdopodobnie stworzonych z nadzieją na zarabianie pieniędzy za pośrednictwem systemu prezentów TikTok – oceniła Abbie Richards, cytowana przez BBC niezależna badaczka zajmująca się zagadnieniem dezinformacji w Internecie.
Przykłady fake’ów na TikToku
Przepis jest prosty: użytkownik znajduje dramatyczne nagranie wideo z dawnego konfliktu lub ćwiczeń wojskowych, dubbinguje fałszywe dźwięki potężnej eksplozji lub intensywnej strzelaniny, rozpoczyna transmisję na żywo, a gdy pokaźna liczba widzów się pojawi, prosi o datki na swój kanał.
Do połowy marca jedno z takich kont miało prawie 30 milionów wyświetleń. Wszystkie, z wyjątkiem trzech, livestreamów z tego konta były krótkimi klipami zaczerpniętymi z filmu na YouTube przedstawiającego stare ukraińskie szkolenie wojskowe, pochodzącego z 2017 roku.
W połowie kwietnia pojawiły się doniesienia, że platforma TikTok jest szczególnie chętnie wykorzystywana przez czeczeńskie oddziały rosyjskiej Gwardii Narodowej, czyli tzw. kadyrowców. „Wojska tiktokowe przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa walczyły już z pustymi budynkami i piwnicami, a teraz dzielnie atakują powietrze” - relacjonowano w niezależnych rosyjskich i białoruskich mediach, takich jak m.in. Nastojaszczeje Wriemia i Nasza Niwa.
BBC, PAP/mw, kg