AKTUALIZACJA
Kraje G7 szykują młot na Kreml
Przywódcy krajów G7, którzy w niedzielę rozmawiali podczas wideokonferencji o Ukrainie zapowiedzieli podjęcie kroków, mających na celu odcięcie Rosji od kluczowych usług, od których ona zależy. Szefowie państw i rządów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Włoch, Francji i Niemiec ogłosili, że będą dalej prowadzić działania przeciwko rosyjskim bankom. USA nałożyły pierwsze sankcje na Gazprom.
We wspólnym oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera, zawarto też zobowiązanie o działaniach w celu odstępowania od uzależnienia od rosyjskiej energii, w tym importu ropy.
Ponadto liderzy G7 wezwali Rosję, by przerwała blokadę i inne akcje, które uniemożliwiają Ukrainie produkcję i eksport żywności.
Ponadto liderzy G7 wezwali Rosję, by przerwała blokadę i inne akcje, które uniemożliwiają Ukrainie produkcję i eksport żywności. Jeśli Moskwa tego nie zrobi - wskazali - „będzie to postrzegane jako atak na globalne dostawy żywności”.
Ostrzegli, że „wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie” wystawia na duże ryzyko globalne bezpieczeństwo żywnościowe.
Ponadto zapowiedziano kontynuowanie kampanii przeciwko elitom finansowym i członkom rodzin, którzy popierają prezydenta Rosji w „jego wysiłkach militarnych i pozbawiają zasobów naród rosyjski”. „Nałożymy sankcje wobec innych osób”- poinformowali sygnatariusze.
„Niesprowokowana wojna” Putina - uznali - okrywa „hańbą Rosję i historyczne wyrzeczenia jej narodu”.”Rosja pogwałciła porządek międzynarodowy, oparty na regułach, zwłaszcza Karty Narodów Zjednoczonych, przyjętej po drugiej wojnie światowej po to, by oszczędzić następnym pokoleniom plagi wojny” - oświadczyli liderzy G7.
Zapewnili o swej determinacji, aby Putin nie wygrał wojny w Ukrainie.
„Jesteśmy to winni pamięci tych, którzy walczyli o wolność podczas drugiej wojny światowej” - dodali.
W deklaracji jest zobowiązanie do tego, by podnieść cenę, jaką za tę wojnę zapłaci Putin i zaostrzać sankcje.
Poza tym w dokumencie po wideokonferencji, w której uczestniczył też ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, ogłoszono, że „podkreślił on stanowczą determinację Ukrainy, by chronić swą suwerenność i integralność terytorialną”.
Zełenski „stwierdził, że finalnym celem Ukrainy jest zagwarantowanie pełnego wycofania rosyjskich sił z całego terytorium Ukrainy oraz jej zdolności do obrony w przyszłości” - napisano w deklaracji.
»» O ekonomicznych skutkach wojny na Ukrainie czytaj tutaj:
Potężne reperkusje ciosu Rosji w gospodarkę Ukrainy
FAO: 25 mln ton zboża utknęło w Ukrainie przez blokadę portów
Rosja chce handlować zbożem… skradzionym Ukrainie
PAP, sek