GALERIA. Brak paliwa. Rośnie czarny rynek w Afryce
Liberia zmaga się z coraz poważniejszym problemem braku paliwa. Lokalne media mówią o spisku importerów, które mają być odpowiedzią na zamrożenie cen paliw narzucone przez rząd. Galon benzyny lub oleju napędowego jest sprzedawany obecnie za około 1200 funtów (8 dolarów), podczas gdy poprzednia cena wynosiła 750 funtów (5 dolarów)
Jak donoszą lokalne media, importerzy produktów naftowych w Liberii stwarzają w tym kraju sztuczny niedobór oleju napędowego i benzyny, próbując wywindować ceny narzucone przez rząd Liberii (GOL), paraliżując i sabotując normalną działalność zawodową, handlową i akademicką. płynny przepływ osób, towarów, usług w całym kraju.
Niektórzy z głównych importerów produktów naftowych w Liberii to między innymi Aminata and Sons, SP, NP, Total, Srimex, Jomanday.
Tablica pokazuje cenę czarnorynkowych produktów benzynowych na poboczu drogi w Paynesville, niedaleko Monrowii, Liberia, 6 czerwca 2022 r. Liberia doświadcza niedoboru produktów benzynowych, które są sprzedawane za równowartość 6,33 dolara za galon. Uważa się, że niedobór jest spowodowany konfliktem rosyjsko-ukraińskim, ponieważ globalne łańcuchy dostaw zostały przerwane w wyniku konfliktu
Magazyny lub terminale tych importerów w Liberia Petroleum and Refining Company (LPRC) i innych miejscach są nadal zaopatrzone w tysiące galonów produktów naftowych, ale ich nieugięta odmowa zaopatrzenia na lokalny rynek nadal cierpi nie tylko osoby dojeżdżające do pracy, ale także inne, które angażują się w sprzedaż detaliczna benzyny i oleju napędowego w celu utrzymania ich i członków ich rodzin.
Ceny produktów naftowych, zwłaszcza benzyny, gwałtownie wzrosły w ostatnim czasie, nakładając dodatkowe trudności na i tak już zubożałą ludność Liberii i eskalując napięcie w kraju.
Liberia to państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Pod koniec lat 80. XX wieku sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju stała się niestabilna, co było skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych. Członek Unii Afrykańskiej i ECOWAS.
Jest to kraj rolniczo-surowcowy. Wydobywa się rudy żelaza, diamenty i złoto, które są ważnymi pozycjami eksportowymi. Istotna gospodarczo jest uprawa kauczuku (rozwinięte przetwórstwo i eksport) oraz kawy, kakao, ryżu, manioku, trzciny cukrowej i bananów.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Liberii zachowanie szczególnej ostrożności. Na terenie całego kraju występuje zagrożenie napadami rabunkowymi. Nie można też wykluczyć ataków terrorystycznych.
mw