Prezydent: Kongres 590 nadal ma tendencję rozwojową
22 czerwca ruszyła siódma edycja Kongresu 590. - Kongres odbywa się po raz siódmy i ma tendencję rozwojową. Zastanawialiśmy się jak pokazać Polskę jako atrakcyjnie miejsce do inwestowania, jak stworzyć efekt synergii pomiędzy polityką a ambicjami ludzi biznesu.- mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia
Bardzo się cieszę i dziękuję, za zaproszenie na kolejną, siódmą już edycję Kongresu 590. Ogromnie się cieszę, że odbywa się po raz siódmy mając to co dla mnie jest szczególnie ważne, tendencję rozwojową. (…) Zastanawialiśmy się jak pokazać Polskę jako atrakcyjnie miejsce do inwestowania, jak stworzyć efekt synergii pomiędzy polityką a ambicjami ludzi biznesu. Ludzi młodych, tych zwłaszcza, do których mówiliśmy, że chcemy, by wrócili do Polski zza granicy. Często wywożąc ambicję, wolę (…) Chcieliśmy tych, którzy mają pomysły, zachęcić do pozostania w kraju, a tym, którzy wyjechali. Chcieliśmy stworzyć możliwości rozwojowe dla młodych ludzi i zachęcić do powrotu tych - mówił prezydent.
Podczas tegorocznego kongresu jednymi z wiodących tematów były odbudowa Ukrainy po wojnie czy potencjał Inicjatywy Trójmorza.
Wola, aby gonić Europę Zachodnią jest wspólnym dążeniem państw Trójmorza. Chcemy stworzyć w naszej części Europy dobre warunki do prowadzenia biznesu. Jako Polska szczycimy się, że jesteśmy w czołówce wykorzystania funduszy europejskich (…). Ideą współpracy w ramach Trojmorza jest złączenie naszej części Europy sprawnymi połączeniami komunikacji drogowej, cyfrowej i energetycznej - tłumaczył Andrzej Duda.
Mamy nadzieję, że wspólnota zostanie wkrótce poszerzona o Ukrainę - kraj, który jest skarbnicą na następne lata rozwoju. Cieszę się, że nadaliśmy Ukrainie status państwa współpracującego z Trójmorzem - dodał.
Nie wolno lekceważyć dążeń Ukrainy do bycia częścią wolnego świata, dlatego wspieramy jej wolę wstąpienia do UE. Wierzę, że Ukraina się obroni - mówił.
Kongres 590 to nieco inna kwestia. To spojrzenie na Inicjatywę Trójmorza z naszego, polskiego punktu widzenia. Cieszę się, że nie tylko są tutaj przedstawiciele polskich firm, ale i Ci z zagranicy. Chcemy, aby Państwo tutaj inwestowali. Chcemy również słuchać Państwa podpowiedzi i o Państwa potrzebach. Cieszę się, że tutaj w kuluarach takie rozmowy będą prowadzone - co jest potrzebne jeszcze Polsce, aby lepiej się rozwijać. Czasy są jakie są, są trudne. Chcemy, abyście Państwo się rozwijali i inwestowali w Polsce. Myślimy o rozwoju naszego kraju; czynimy wszystko, aby rozwijała się nasza infrastruktura i wsłuchujemy się w Państwa głosy - zapewniał prezydent podczas przemowy.
Kongres 590 jest skierowany do wszystkich firm: od startupów, przez mikro, małe, średnie, po duże przedsiębiorstwa. Kongres 590 – cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. To kluczowe, dwudniowe wydarzenie gospodarcze w kraju, które odbywa się od 2015 roku. Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Jego głównym celem jest uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług. Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych.
Organizatorem jest Kongres 590 sp. z o.o. Kongres corocznie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie swoją obecnością uświetniają najważniejsze osoby w kraju, z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezesem Rady Ministrów na czele i znamienici goście ze świata zagranicznego biznesu.
Czytaj też: Kongres 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” rusza już jutro
KG