Czesi przepraszają Izrael
Im bliżej wizyty prezydenta USA w Izraelu, tym ciekawiej. Prezydent Czech Milosz Zeman przeprosił składającego wizytę w Pradze prezydenta Izraela Icchaka Herzoga za czeskie głosowanie w czerwcu br. w Radzie Praw Człowieka ONZ, które dotyczyło krytycznego wobec Izraela raportu. Teraz prezydenci zapowiedzieli, że chcą przyspieszyć decyzję o wspólnym posiedzeniu czeskiego i izraelskiego rządu. Spotkali się także z ocalałymi z Holocaustu
Głosowanie dotyczyło raportu powołanej przez Radę Praw Człowieka ONZ komisji, która m.in. stwierdziła, że głównymi przyczynami napięć między Izraelem a Palestyną są izraelska okupacja terytoriów palestyńskich oraz dyskryminujące zachowania ludności żydowskiej wobec Palestyńczyków. Raport odrzuciły USA i Kanada, a z państw europejskich Austria, Bułgaria, Chorwacja, Niemcy, Węgry, Holandia oraz Wielka Brytania i Północna Macedonia.
Zeman powiedział dziennikarzom, że podczas poniedziałkowego spotkania obaj prezydenci potępili wnioski komisji. Czeski prezydent powiedział, że otrzymał w tej sprawie listy protestacyjne od kilku organizacji.
Chciałbym dlatego jako głowa państwa czeskiego przeprosić za taką postawę - stwierdził.
CZYTAJ TEŻ: Piekielny upał nad zachodnią Europą! Będzie wiele ofiar
Krytyka prezydenta wymierzona jest w ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego. Szefowi dyplomacji głowa państwa zarzuca, że nie doprowadził do potępienia przez Czechy raportu komisji. Tłumacząc po spotkaniu z Herzogiem swoje stanowisko, Zeman podkreślił, że Czechy mają szczególne stosunki z Izraelem, które datują się od pierwszych dni powstania Państwa Żydowskiego. Również Herzog zwrócił uwagę na historię kontaktów izraelsko-czeskich. Dziękował za inicjatywę Zemana, który chce przeniesienia ambasady Czech z Tel Awiwu do Jerozolimy.
CZYTAJ TEŻ: Rzecznik LP: Unia Europejska chce zarżnąć polską gospodarkę
Ambasada pozostaje pod starym adresem, ale w Jerozolimie zaczęła działać filia czeskiej placówki dyplomatycznej.
Herzog wręczył Zemanowi najwyższe izraelskie odznaczenie państwowe, jakie może dostać cudzoziemiec.
Prezydenci zapowiedzieli, że chcą przyspieszyć decyzję o wspólnym posiedzeniu czeskiego i izraelskiego rządu. Spotkali się także z ocalałymi z Holocaustu.
PAP, mw