W tym kraju ambasada Rosji nie stanie!
Władze Australii wycofały zgodę na nowy gmach ambasady Rosji niedaleko siedziby australijskiego parlamentu w Canberze. Oficjalnie powodem jest przedłużona budowa, ale media piszą w czwartek o obawach, że Kreml chciał użyć placówki do szpiegowania.
Australijska agencja rządowa National Capital Authority (NCA) rozwiązała z Rosją umowę dzierżawy atrakcyjnej działki budowlanej, uzasadniając to faktem, że przez długi czas nie prowadzono tam żadnych prac. Rosja wynajmowała działkę od 2008 roku i rozpoczęła wprawdzie wstępne prace, ale później nie prowadzono ich przez wiele lat.
„Trwające nieukończone prace odwracają uwagę od ogólnej estetyki, wagi i godności obszaru zarezerwowanego dla misji dyplomatycznych i zagranicznych reprezentacji w stolicy kraju” – powiedziała szefowa agencji Sally Barnes, cytowana przez dziennik „Sydney Morning Herald”.
Rosja będzie mogła zgłosić nowy wniosek o dzierżawę tej działki, ale obecnie dostała 20 dni na jej opuszczenie – podała gazeta.
Australijskie władze zaprzeczyły, że decyzja ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę – przekazała stacja Sky News.
Według australijskich mediów opóźnienia w budowie mogły wynikać z kwestii finansowych, ale w Canberze pojawiały się też obawy, że Kreml zamierzał wykorzystać lokalizację nowego budynku ambasady do prowadzenia działalności szpiegowskiej. Dziennik „The Australian” podkreśla, że decyzja NCA „pozbawia rząd Władimira Putina okazji budowy nowoczesnej placówki z większym potencjałem szpiegowskim”.
Rosjanie chcieli sprowadzić podwykonawców z Rosji, by doglądali prac budowlanych, ale australijskie władze nie wpuściły ich do Australii z powodu podejrzeń, że byli wśród nich funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - podała gazeta.„(Rosjanie) są bardzo sprawni w grze wywiadowczej. Posiadanie przez nich zmodernizowanej ambasady, która ułatwiłaby wszelkie złośliwe rzeczy, które robią, byłoby bardzo niemile widziane” – powiedziało „The Australian” źródło w australijskich strukturach bezpieczeństwa narodowego.
PAP/ as/