W 2023 r. ochrona taryfowa na gaz
Cena za gaz dla odbiorców uprawnionych, jak gospodarstwa domowe, nie wzrośnie od nowego roku – informuje w sobotnim komunikacie PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD). Wcześniej w sobotę Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę tej spółki gazowej.
„Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na paliwo gazowe, jednak dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r., będącej jeszcze w procesie legislacyjnym, cena za gaz dla odbiorców uprawnionych do ochrony taryfowej w przyszłym roku nie wzrośnie” – informuje PGNiG OD.
Spółka przypomina, że z ochrony taryfowej mogą korzystać gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki wielu innych społecznie wrażliwych odbiorców.
W komunikacie podano, że rozszerzona ochrona taryfowa obowiązuje w Polsce od stycznia 2022 r. W jej ramach PGNiG Obrót Detaliczny gwarantuje niższe ceny gazu ponad 7 mln gospodarstw domowych i przeszło 34 tys. podmiotów społecznie wrażliwych. Objęcie ochroną taryfową szerokiej grupy podmiotów było odpowiedzią na drastyczne wzrosty cen gazu ziemnego i dużą niestabilność notowań na europejskich giełdach tego paliwa, które rozpoczęły się w 2021 r. i trwają do dziś.
»» O decyzjach URE w sprawie taryf na prąd i gaz czytaj tutaj:
Szef URE: Decyzja o zamrożeniu cen jest racjonalna
Zgoda URE na taryfy ochronne na gaz
Po decyzji URE. Polacy pod cenową tarczą energetyczną
Sejm w czwartek przyjął część poprawek Senatu do ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Tym samym ustawa została skierowana do podpisu prezydenta.
Jak zauważa PGNiG OD, przepisy te są kontynuacją rządowego wsparcia dla odbiorców w Polsce i służą zabezpieczeniu ich przed dalszymi skutkami kryzysu gazowego. Zgodnie z postanowieniami ustawy w 2023 r. sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi, uprawnionymi do ochrony taryfowej, ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh, czyli dokładnie takiej, jaka była stosowana w 2022 r.
„Utrzymanie cen dla klientów końcowych, korzystających z ochrony taryfowej, na niezmienionym poziomie, pomimo najwyższych rynkowych cen gazu ziemnego w historii i wybuchu wojny na Ukrainie, jest możliwe dzięki działaniom rządu” – wskazano w komunikacie gazowej spółki.
Taryfa na paliwo gazowe PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzona przez Prezesa URE decyzją z 17 grudnia 2022 r. będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 r. do 31 marca 2023 r. Cena za paliwo gazowe została przez URE ustalona na poziomie niecałych 650 zł/MWh. Różnica między ceną maksymalną wynikającą z ww. ustawy, a zatwierdzoną przez Prezesa URE taryfą na paliwo gazowe dla PGNiG Obrót Detaliczny, zostanie pokryta przez rekompensaty wypłacane PGNiG Obrót Detaliczny z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Rozliczenia te nie będą miały wpływu na cenę za paliwo gazowe dla odbiorców objętych ochroną taryfową, która to cena maksymalnie wyniesie 200,17 zł/MWh.
Łukasz Pawłowski (PAP), sek