Pracodawcy zapłacą więcej pracownikom? Jest presja
Większość dużych pracodawców podejmuje działania, by choćby częściowo wyrównać wzrost kosztów życia pracowników. Tegoroczne podwyżki wynagrodzeń częściej będą powiązane z inflacją – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.
Przeciętnie o 9 proc. wzrosną w tym roku w firmach budżety na wynagrodzenia pracowników etatowych – wynika z najnowszego pulsowego badania firmy doradczej WTW Consulting, które „Rz” - jak podaje - opisuje jako pierwsza.
Badanie przeprowadzone na przełomie lutego i marca br. objęło 115 prywatnych, w większości dużych pracodawców z różnych branż, którzy świadomie zarządzają wynagrodzeniami.
Na tyle świadomie, jak zauważa gazeta, że starają się reagować na nasiloną w 2022 r. presję płacową, którą wywołał gwałtowny wzrost inflacji. Najczęściej (63 proc. firm) wprowadzają dodatkowe podwyżki dla kluczowych pracowników. Spora grupa będzie też aktualizować taryfikatory płacowe i zwracać uwagę pracowników na wartość całkowitego pakietu wynagrodzeń (wraz z benefitami).
„Rz” podaje, że nieco mniej popularne niż w 2022 r. mogą być związane z inflacją jednorazowe dodatki do pensji, które w zeszłym roku przyznało 29 proc. dużych firm. W 2023 r. jednorazowe dodatki będą nieco rzadsze (zakłada je 24 proc. badanych firm), lecz z kolei z 15 do 17 proc. wzrosła grupa pracodawców, którzy będą wprowadzać procentową indeksację płac powiązaną z poziomem inflacji.
Czytaj też: Ludzkie DNA jest wszędzie. Najnowsze badania
Czytaj też: Zysk PKO BP. Lepszy od prognoz
Czytaj też: Olszak: 335 mld zł wsparcia z BGK dla polskiej gospodarki w 2022 roku
pap, jb