Energetyka. Japońskie reaktory będą pracować dłużej
W Japonii reaktory atomowe będą mogły zgodnie z prawem pracować dłużej - postanowił w środę senat w Tokio. Do tej pory obowiązywał nieprzekraczalny limit 60 lat, który wprowadzono po katastrofie w elektrowni jądrowej w Fukushimie w 2011 roku. Zmiana prawa ma służyć promowaniu energii „wolnej od węgla”.
Wobec konieczności dekarbonizacji japoński rząd dąży do zmaksymalizowania wykorzystania elektrowni jądrowych - wyjaśnia portal dziennika „The Japan Times” - mimo że nie zniknęły obawy dotyczące degradacji starzejących się instalacji.
Przyjęte ustawy przewidują nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa. Po 30 latach pracy reaktory będą musiały co dziesięć lat przechodzić inspekcje urzędu Regulacji Energetyki Jądrowej, który tylko na tej podstawie może przedłużyć zgodę na ich funkcjonowanie przez kolejna dekadę.
Znowelizowana podstawowa ustawa o energii jądrowej stanowi, że rząd jest odpowiedzialny za zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej i stworzenie zdekarbonizowanego społeczeństwa poprzez wykorzystanie energii jądrowej.
PAP/RO
CZYTAJ TEŻ: „Rosjanie dostaną paskudną niespodziankę”
CZYTAJ TEŻ: „Dajcie im spokój”. Generał ostrzega