
Czy to już? Co zrobią RPP i Fed?
Dziś zapadają istotne decyzje w polityce monetarnej. Zawody otworzyli Czesi, którzy zgodnie z prognozami obniżyli koszt pieniądza o 25 punktów bazowych. W kolejce stoi Rada Polityki Pieniężnej. Wieczorem przyjdzie czas na amerykański Fed. W tle pojawiła się nadzieja, na początek końca handlowego impasu na linii USA-Chiny.
Na neutralnym gruncie
Po długim milczeniu Chiny potwierdzają obecność na spotkaniu z urzędnikami USA. Dojdzie do niego w najbliższy weekend w Szwajcarii. Rozmowy mają dotyczyć stosunków handlowych dwóch mocarstw. Będą to pierwsze negocjacje odkąd prezydent USA wprowadził cła w wysokości 145 proc. na większość towarów importowanych z Państwa Środka. Rynki na wieść o spotkaniu chcą wierzyć, że jest to początek redukcji napięcia na linii Stany Zjednoczone-Chiny. Świadczą o tym wzrosty azjatyckich indeksów giełdowych Hang Seng czy Shanghai Composite, a także zwyżki amerykańskich kontraktów terminowych. Przedstawiciele Chin wydają się być mniejszymi optymistami. Dziś obniżono tam stopy siedmiodniowych operacji otwartego rynku z 1,5 proc. do 1,4 proc.. Redukcji uległ także wskaźnik rezerwy obowiązkowej dla banków. Oznacza to uwolnienie dodatkowej płynności do systemu. Stanowisko Państwa Środka jest więc bardzo ostrożne. Brak w nim wiary w weekendowe porozumienie. Widać wręcz przygotowywanie się na długie i mozolne tygodnie jak nie miesiące negocjacji z przedstawicielami największej gospodarki na świecie.
Czesi tną
W środę o godzinie 14:30 Narodowy Bank Czech opublikował pierwszą z dzisiejszych decyzji w sprawie kosztu pieniądza. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe obniżono o 25 punktów bazowych. Ich aktualny poziom to 3,50 proc.. Była to już dziesiąta obniżka tej wysokości od końca 2023 roku. Cięcie z pewnością było wynikiem spadku inflacji konsumenckiej za naszą południową granicą do 1,8 proc. r/r, o czym pisałem wczoraj. Warte uwagi jest zachowanie korony po publikacji. Czeska waluta mimo redukcji kosztu pieniądza delikatnie umocniła się zarówno do euro, jak i polskiego złotego. Kurs CZK/PLN tuż po ogłoszeniu decyzji wzrósł do 0,172 PLN.
To nie ostatnia dziś decyzja
Dziś czekamy jeszcze na dwie kolejne publikacje od decydentów monetarnych. Pierwsza napłynie ta z Polski. Niestety, jak to Rada Polityki Pieniężnej ma w zwyczaju, nie znamy dokładnej godziny ogłoszenia decyzji. Scenariusz bazowy mówi o redukcji z 5,75 proc. do 5,25 proc. Dyskusja wśród analityków jest jednak burzliwa. Ekonomiści największych instytucji na świecie zauważają bliskość terminu wyborów prezydenckich. To daje sporą dozę niepewności, gdyż pamiętają oni zaskakującą decyzję przed wyborami parlamentarnymi z 2023 roku. W dyskusjach otwarcie mówią o szerokim przedziale tego co może się dziś wydarzyć, zaczynając od braku ruchu, kończąc na obniżce aż o 100 p.b. Ostateczną decyzję poznamy lada chwila. Z pewnością będzie to przed godziną 20:00, kiedy to swoją wolę w sprawie kosztu pieniądza przedstawi Fed. Scenariusz bazowy w przypadku amerykanów to pozostawienie stóp procentowych w dotychczasowym przedziale 4,25 proc.-4,5 proc.. Obydwie decyzje będą istotne dla złotego, szczególnie w przypadku rozbieżności w stosunku do prognoz, dlatego w momencie ich publikacji możliwa jest wzmożona zmienność na wykresach krajowej waluty.
Dawid Górny, analityk walutowy Walutomat.pl
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.