Przegrywamy atom na własne życzenie
Niemal dokładnie w miesiąc po tym, jak Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała rezygnację z planu elektrowni jądrowej w Koninie w oparciu o technologię koreańskiego koncernu KHNP, czeskie władze wybrały go na partnera w projekcie w Dukovanach, a premier tego kraju nie miał wątpliwości, że to lepsza oferta od francuskiej – zauważa Agnieszka Łakoma w tekście na portalu wPolityce.pl.
Koreańczycy wybudują do 2036 roku dwa reaktory o mocy ponad 1000 MW każdy i kosztować to będzie ok. 17,5 mld dolarów w istniejącej już elektrowni i będzie to – jak informują media najdroższa we współczesnej historii Czech inwestycja. Ale jak zapewnił jednocześnie premier Fiala, „czeskie firmy wezmą udział w budowie w około 60 procentach”. Zatem i tak większość kwoty wydatkowanej na projekt zasili gospodarkę kraju – pisze Agnieszka Łakoma.
»» O koreańskiej inwestycji w Czechach czytaj tutaj:
Właśnie przegrywamy z Czechami w atomowej rywalizacji
Tym samym okazało się, że dla Czechów koreański koncern KHNP jest odpowiedni, a dla Polski – nie, gdyż pomimo uzgodnień sprzed dwóch lat największa w sektorze spółka - PGE wycofała się z projektu budowy elektrowni atomowej w rejonie Konina właśnie w oparciu o technologię koreańską i we współpracy z ZE PAK, należącą do Grupy Polsat Zygmunta Solorza. (…)
»» O naukach z historii koreańskiej branży atomowej czytaj tutaj:
Korea płynie na fali nuklearnego renesansu. A my?
Degradacja z własnej woli
Tymczasem energetykę jądrową Europie czeka prawdziwy renesans za sprawą polityki klimatycznej. Czyste technologie są i będą w cenie w kolejnych dekadach, jeśli ma nastąpić faktyczna dekarbonizacja Starego Kontynentu (…) >Energia z atomu została uznana za potrzebną w tym procesie – a oficjalnie stało się to na początku roku: w lutym trafiła na listę technologii strategicznych dla dekarbonizacji UE. Zwłaszcza że energia z wiatru i słońca nie wystarczy i nie zapewnia stabilnych dostaw a zatem i bezpieczeństwa – wskazuje Agnieszka Łakoma.
We Wspólnocie powstał nawet swoisty sojusz państw zainteresowanych rozbudową istniejących elektrowni i budową nowych reaktorów. (…) Gdy jeszcze w zeszłym roku mówiono o tym sojuszu, istotną rolę odgrywała w nim także Polska. Teraz wszystko wskazuje na to, że Polska nadal będzie w sojuszu atomowym, ale skończy się na jednej elektrowni – podsumowuje Agnieszka Łakoma.
»» Więcej o energetyce atomowej czytaj na portalu wPolityce.pl: w publikacji Tak płaci się za opieszałość i brak jasnych decyzji polskiego rządu – koreański atom powstanie w Czechach
Sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Wakacje dla frajera! Tak oszukują biura podróży
Złoto Glapińskiego. W skarbcu NBP znów przybyło
Polacy w Chorwacji. Urlop w… hotelowym pokoju!
Upadła ogólnopolska sieć siłowni. Klienci bez karnetów
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: