Informacje

Fot.Qbikaris/sxc.hu
Fot.Qbikaris/sxc.hu

Jakie zarobki w komisji wyborczej?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 maja 2014, 20:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Już 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Okazuje się, że problemy mogą wystąpić nie tylko z frekwencją. Brakuje również chętnych do uczestnictwa w obwodowych komisjach wyborczych. W związku z tą sytuacją Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie wyklucza możliwości podwyższenia diety dla członków komisji.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych zarabiają od 160 PLN do 200 PLN. Kwoty te są zwolnione od podatku i zależą od pełnionej w komisji funkcji. Każdy członek obwodowej komisji wyborczej odpowiedzialny jest za przebieg wyborów: nadzoruje głosowanie oraz liczy głosy. Oprócz diety członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje również: • zwrot kosztów podróży i noclegu (jeśli jest konieczny) • do 5 dni zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (tzn. usprawiedliwiona nieobecność w pracy)

Diety członków obwodowych komisji wyborczych (w PLN)

200 zł przewodniczący obwodowej komisji wyborczej

180 zł zastępca przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej

160 zł członek obwodowej komisji wyborczej

Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 marca 2011 r.

PKW obawia się, że obecna sytuacja powtórzy się jesienią przy wyborach samorządowych, gdyż wtedy stawki będą jeszcze niższe: 135 PLN dla członka, 150 PLN dla zastępcy i 165 PLN dla przewodniczącego komisji – informuje tvn24.pl

Wysokość diety zależy także od rodzaju komisji i charakteru wyborów. Członkowie okręgowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu otrzymują 500 PLN, w wyborach Prezydenta RP 380 PLN, zaś w wyborach do Parlamentu Europejskiego 400 PLN. Stawka dla członków rejonowych komisji wyborczych wynosi 250 PLN. Jednak członkami komisji okręgowych i rejonowych mogą być tylko sędziowie.

Więcej na ten temat przeczytasz link

Powiązane tematy

Komentarze