Zwolnienie lekarskie "za darmo”. Tak stracisz pieniądze
Zasiłek chorobowy można stracić. Dzieje się tak wówczas, gdy nie zostanie podany dokładny aktualny adres ubezpieczonego. Każdy ubezpieczony ma taki obowiązek, aby informować o miejscu, w którym przebywa w czasie zwolnienia lekarskiego.
Taki obowiązek istnieje zarówno wtedy, gdy od początku przebywania na L4 jest się pod danym adresem oraz wtedy, gdy w trakcie zwolnienia lekarskiego zmieniamy miejsce pobytu. W tej drugiej sytuacji w ciągu trzech dni należy poinformować o takiej zmianie zarówno pracodawcę, jak i ZUS.
To nie nowy obowiązek,ale funkcjonujący już od trzech lat. Jeśli się zdarzy, że pracownik ZUS, który sprawdza legalność L4 nie zastanie chorego pod podanym adresem - może dojść do odebrania zasiłku i braku wypłaty.
ZUS może też zażądać zwrotu wypłaconych pieniędzy, np. wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że ktoś zamiast się leczyć pojechał na urlop.
Trzeba więc być pewnym, że lekarz w trakcie wystawiania zwolnienia lekarskiego wypisuje adres, pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego. Pamiętajmy o tym, że adres pobytu może być inny niż zamieszkania, zameldowania czy adres, który figuruje w naszej dokumentacji medycznej - podaje PulsHR.
ZUS/inne źródła/gr