Wielki plan budowy mieszkań. W Izraelu
Izraelski minister budownictwa mieszkaniowego i ogólnego Uri Ariel ogłosił w nocy ze środy na czwartek przetarg na budowę ponad tysiąca nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu i 400 w Jerozolimie Wsch. Palestyńczycy wezwali USA do "ostrych kroków" wobec Izraela.
"Cieszę się z decyzji udzielenia właściwej odpowiedzi terrorystycznemu rządowi palestyńskiemu. Izrael ma prawo i obowiązek budowania na całym terytorium swojego kraju" - powiedział minister z ortodoksyjnej, prawicowej partii Żydowski Dom (HBHJ) cytowany na stronie internetowej dziennika "Haarec".
Przetarg ogłoszono w reakcji na powstanie nowego palestyńskiego rządu jedności, stworzonego na podstawie umowy między umiarkowanym Fatahem prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa a radykalnym Hamasem, uważanym przez Zachód za organizację terrorystyczną.
Przetarg dotyczy 223 nowych mieszkań w Efracie, 484 w Betar Illit, 38 w Gewa Binjamin, 76 w Ariel, 78 w Alfe Menasze, 155 w Giwat Zeew i 400 w dzielnicy Ramat Szlomo w Jerozolimie Wschodniej.
W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu Palestyńczycy wezwali Stany Zjednoczone do podjęcia "poważnych kroków" przeciwko Izraelowi. "Tą decyzją (premier Izraela Benjamin) Netanjahu chce popchnąć Palestyńczyków do konfrontacji, albo umiędzynarodowienia konfliktu" - powiedział agencji AFP Nimr Hammd, doradca prezydenta Abbasa.
W poniedziałek przywódca Autonomii Palestyńskiej zaprzysiągł nowy rząd w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. W sobotę zapowiadał, że gabinet ten będzie składał się z technokratów i osób niezależnych. Podkreślał, że "ministrowie nie będą członkami ani Hamasu, ani Fatahu", dwóch rywalizujących ze sobą ugrupowań.
Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP), której największą frakcją jest Fatah Abbasa, i ruch Hamas podpisały 23 kwietnia nowe porozumienie o pojednaniu, aby położyć kres utrzymującemu się podziałowi i napięciu we wzajemnych stosunkach. Podobne porozumienia między Hamasem i Fatahem, osiągnięte w latach 2011 i 2012, nigdy nie weszły w życie.
Islamistyczny Hamas za swój cel polityczny uznaje zniszczenie państwa Izrael i dlatego izraelskie władze wykluczyły możliwość negocjacji z nowym rządem.
Prezydent Abbas sprawuje obecnie władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku po krwawych walkach z Fatahem.
(PAP)
cyk/ ro/