Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną
Prąd sporo kosztuje. Już nie raz zdążyliśmy się o tym przekonać. Winna jest przede wszystkim niestabilna sytuacja na rynku energetycznym. Mimo wszystko mamy jednak wpływ na kwotę, która płacimy dostawcy prądu.
Przede wszystkim warto się przyjrzeć, w jaki sposób korzystamy z urządzeń elektrycznych. Zacznijmy od tego, że w Polsce statystycznie 1-osobowe gospodarstwo domowe zużywa średnio od 900 kWh do 1400 kWh prądu rocznie, natomiast w 4-osobowym gospodarstwie domowym zużycie energii elektrycznej wynosi około 2500 kWh. Jeśli nasze zużycie znacznie się różni się od przeciętnego, warto zastanowić się nad możliwościami oszczędniejszego życia.
Kilka porad
Eksperci wskazują kilka zasad, których stosowanie pomoże zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Jednak najważniejsze jest wypracowanie nowego podejścia do korzystania z energii elektrycznej i zbudowanie nowych nawyków, które pozwolą ograniczyć zużycie prądu. Warto zacząć od wymiany tradycyjnego oświetlania na LED-owe i wyłączać światło w pomieszczeniach nieużywanych. Trzeba pamiętać, by rozłączać z prądu sprzęt niepracujący, będący w trybie uśpienia. Rozsądnie korzystać z najbardziej energochłonnych urządzeń, takich jak: płyta elektryczna, piekarnik, pralka, czajnik elektryczny, zmywarka.
Warto wiec pamiętać o prostych zasadach, takich jak gotowaniu potrawy pod przykryciem, włączaniu pralki czy zmywarki kiedy są całkiem zapełnione czy nie włączać czajnika elektrycznego z wypełnionego maksymalnie wodą, jeżeli robimy tylko dwie filiżanki herbaty. Oszczędzanie prądu w domu nie jest więc trudne, wystarczy wprowadzenie kilku prostych zasad i sukcesywnie wcielać je w życie. Przydatne też mogą być poradniki i strony internetowe promujące ekologiczne i przyjazne środowisku postawy, jak np. www.energa.pl/zielone-pojecie. Z czasem efekt będzie widoczny także w portfelu, ale będzie również naszym wkładem w zieloną zmianę.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj: