Pieniądze z REPowerEu i nie tylko. Polska może otrzymać wielkie pieniądze
Program REPowerEU został stworzony jako odpowiedź na niestabilną sytuację energetyczną po inwazji Rosji na Ukrainę. Głównym założeniem programu jest uniezależnienie się od surowców z Rosji.
31 sierpnia 2023 roku polski rząd złożył wniosek do Komisji Europejskiej o wypłatę 25,76 mld euro. Warunkiem wypłaty pieniędzy jest zatwierdzenie wniosku przez Komisję Europejską, a następnie Radę UE do końca bieżącego roku.
Nie spodziewam się, żeby Komisja chciała teraz zwlekać z tą zaliczką dla Polski. Będzie przeciwnie. Zwłaszcza, że problemu KPO [bez REPowerEU] nie da się tak szybko rozwiązać – przekonuje jeden z unijnych dyplomatów w Brukseli.
Innym programem w ramach którego Polska może otrzymać znaczne środki jest Krajowy Plan Odbudowy. Chodzi o 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.
Aby otrzymać te środki Polska musi spełnić dwa dodatkowe warunki w ramach brakującego minimum, a które zostały określony w rozmowach z Komisją Europejską jesienią 2022 roku. Tymi warunkami są:
-pełne prawo sędziów do przeprowadzenia testu niezależności innego sędziego, czyli do zbadania niezależności z urzędu oraz
-zapewnienie sędziom dostępu do niezależnego sądu w ich postępowaniach dyscyplinarnych.
W grudniu 2022 roku w uzgodnieniu z Komisją Europejską wpłynął projekt ustawy, który uwzględniał powyższe brakujące elementy jednak na ten moment utknął w Trybunale Konstytucyjnym.
Pieniądze z KPO mają zostać ostatecznie wypłacone do końca 2026 roku. Po tym terminie pieniądze przepadną.
CZYTAJ TAKŻE: Sadoś: Budżet UE jest korzystny dla Polski
CZYTAJ TAKŻE: Sezon narciarski 2023/2024. Tyle zapłacimy za karnet
dw, jb